• петок, 21 јуни 2024
Си Џинпинг повика на сеопфатни напори за заштита на Кина од поплави

Си Џинпинг повика на сеопфатни напори за заштита на Кина од поплави

Пекинг, 18 јуни 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика на сеопфатни напори за...

Повик за обука за спасители на вода во Струга

Повик за обука за спасители на вода во Струга

Струга, 7 јуни 2024 (МИА) - Општинската организација на Црвен крст во Струга денеска објави повик за...

Гутереш повика на прекин на непријателствата долж линијата на разграничување меѓу Израел и Либан

Гутереш повика на прекин на непријателствата долж линијата на разграничување меѓу Израел и Либан

Њујорк, 7 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш апелираше за прекин на непри...

ОН ја повикаа Белорусија да ги истражи наводните мачења и смрт на политички затвореници

ОН ја повикаа Белорусија да ги истражи наводните мачења и смрт на политички затвореници

Талин, 7 јуни 2024 (МИА) - Во извештај на специјалниот претставник на ОН за Белорусија се повикува о...

САД и голем број земји ширум светот го повикаа Хамас да го прифати предлогот за примирје на Бајден

САД и голем број земји ширум светот го повикаа Хамас да го прифати предлогот за примирје на Бајден

Вашингтон, 6 јуни 2024 (МИА) - САД и неколку други земји во светот ја повикаа палестинската група Ха...

Отворен повик за автори со креативни документарни проекти за учество на МакеКоПроДокс Форум 2024

Отворен повик за автори со креативни документарни проекти за учество на МакеКоПроДокс Форум 2024

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Отворен е повик за автори со креативни доку...

Јавен повик за формирање иницијативен одбор за конституирање локално собрание за млади во Вевчани

Јавен повик за формирање иницијативен одбор за конституирање локално собрание за млади во Вевчани

Вевчани, 6 јуни 2024 (МИА) - Општина Вевчани објави јавен повик за форм...

Северна Македонија ќе учествува на Детската Евровизија во ноември

Северна Македонија ќе учествува на Детската Евровизија во ноември

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - „Македонската радио телевизија“ објави повик за аудиција на вокален инте...

САД го повикаа СБ на ОН да го поддржи планот на Бајден за прекин на огнот во Газа

САД го повикаа СБ на ОН да го поддржи планот на Бајден за прекин на огнот во Газа

Њујорк, 4 јуни 2024 (МИА) – САД синоќа апелираа до Советот за безбедност на Обединетите нации  ...

Нетанјаху повикан во американскиот Конгрес додека продолжува офанзивата во Рафа

Нетанјаху повикан во американскиот Конгрес додека продолжува офанзивата во Рафа

Вашингтон, 2 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја прифати поканата да им се о...

Г7 ги повика Северна Кореја и Русија да престанат со незаконскиот трансфер на оружје

Г7 ги повика Северна Кореја и Русија да престанат со незаконскиот трансфер на оружје

Рим, 31 мај 2024 (МИА) - Шефоците на дипломатиите на Г7 денеска соопштија дека се „сериозно загрижен...

Поддржувачите на Трамп повикуваат на немири и насилна одмазда по пресудата

Поддржувачите на Трамп повикуваат на немири и насилна одмазда по пресудата

Вашингтон, 31 мај 2024 (МИА) - Поддржувачи на поранешниот американски претседател Доналд Трамп повик...

Столтенберг го повтори повикот до членките на НАТО да и дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија  

Столтенберг го повтори повикот до членките на НАТО да и дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија  

Прага, 30 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде...

Си Џинпинг повика на голема мировна конференција за Газа

Си Џинпинг повика на голема мировна конференција за Газа

Пекинг, 30 мај 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика да се организира голема...

Повик за финансирање техничка документација за инфраструктурни проекти

Повик за финансирање техничка документација за инфраструктурни проекти

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) -  Повик за обезбедување финансиска помош за изработка на техничка до...

Image

Остани поврзан