• недела, 14 јули 2024
Најмалку 87 лица загинаа кога брод со мигранти потона крај Мавританија

Најмалку 87 лица загинаа кога брод со мигранти потона крај Мавританија

Нуакшот, 5 јули 2024 (МИА) - Мавританските власти вчера извлекоа 87 тела и спасија 36 лица, откако б...

Судар на кинески и филипински брод во Јужното Кинеско Море

Судар на кинески и филипински брод во Јужното Кинеско Море

Пекинг, 17 јуни 2024 (МИА) - Филипински брод денеска се судри со кинески брод во Јужното Кинеско Мор...

И канадски воен брод пристигна на Куба

И канадски воен брод пристигна на Куба

Хавана, 15 јуни 2024 (МИА) – Канадскиот воен брод Маргарет Брук вчера вплови во пристаништето на гла...

Пронајден легендарниот брод „Квест“ што потонал пред 60 години

Пронајден легендарниот брод „Квест“ што потонал пред 60 години

Отава, 13 јyни 2024 (МИА) - Трагачи по потонати пловила на дното на морето кај Канада и Гренланд го...

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета

Дубаи, 28 мај 2024 (МИА) - Приватната компанија за обезбедување на бродови „Амбреи“ (Ambrey) со...

Ослободени осомничените за ланската бродска несреќа во близина на Пелопонез

Ослободени осомничените за ланската бродска несреќа во близина на Пелопонез

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Судот во грчкиот град Каламата денеска ги ослободил деветмината уапсени и...

Романски спасувачи трагаат по исчезнат екипаж откако брод потона во Црното Море

Романски спасувачи трагаат по исчезнат екипаж откако брод потона во Црното Море

Букурешт, 18 мај 2024 (МИА) - Романските спасувачки тимови денеска трагаа по тројца исчезнати членов...

Шпанија не дозволи брод со оружје за Израел да се закотви во Картагена

Шпанија не дозволи брод со оружје за Израел да се закотви во Картагена

Мадрид, 17 мај 2024 (МИА) – Шпанија не дозволи брод што носи оружје за Израел да се закотви во југои...

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Сана, 16 мај 2024 (МИА) - Водачот на јеменската бунтовничка група Хути, Абдулмалик ал-Хути, денеска...

Олимпискиот оган дочекан со спектакуларна парада во Марсеј

Олимпискиот оган дочекан со спектакуларна парада во Марсеј

  Марсеј, 8 мај 2024 (МИА) – Историскиот едреник со три јарболи „Белем“ денеска го доне...

Иран најави дека ќе го ослободи екипажот на запленетиот брод „MSC Aries“

Иран најави дека ќе го ослободи екипажот на запленетиот брод „MSC Aries“

Техеран, 27 април 2024 (МИА) - Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахјан изјави...

Хутите истрелаа три проектили кон два брода во Црвеното Море

Хутите истрелаа три проектили кон два брода во Црвеното Море

Вашингтон, 27 април 2024 (МИА) - Американската војска соопшти дека јеменските бунтовници Хути лансир...

Најмалку 58 лица го загубија животот при потонување на брод во Централноафриканската Република

Најмалку 58 лица го загубија животот при потонување на брод во Централноафриканската Република

Банги, 20 април 2024 (МИА) - Најмалку 58 лица го загубија животот кога преполнет брод потона во река...

Иранските командоси запленија брод поврзан со Израел

Иранските командоси запленија брод поврзан со Израел

Техеран, 13 април 2024 (МИА) – Иранската револуционерна гарда денеска го заплени бродот „МСЦ Ариес“,...

Израел првпат ја употреби морската верзија на системот за воздушна одбрана Железна купола и собори дрон над Ејлат

Израел првпат ја употреби морската верзија на системот за воздушна одбрана Железна купола и собори дрон над Ејлат

Техеран, 9 април 2024 (МИА) - Израел по првпат ја искористи морската верзија на својот систем за про...

Image

Остани поврзан