• четврток, 18 јули 2024

Франција брза со изградба на огромен армиски камп за безбедноста на Олимписките игри во Париз

Франција брза со изградба на огромен армиски камп за безбедноста на Олимписките игри во Париз

YahooNews/AFP

За да ги смести илјадниците војници кои имаат задача да ги чуваат безбедни Олимписки игри во Париз, Франција со брзо темпо го гради најголемиот армиски камп на нејзиното копно од Втората светска војна. Монтажни објекти се издигнаа таму каде што некогаш се наоѓаше саемот во источен Париз, зелените армиски кревети за 4.500 војници ги заменија вртелешките и бонбоните.

Изградбата на кампот е до рекорден рок од 65 дена, а првите војници треба да пристигнат на 3 јули.

Тринаесет дена подоцна, тие ќе ја чуваат церемонијата на отворањето на Олимписките игри во 2024 година по должината на шест километри дел од реката Сена
„Ние сме на распоред“, инсистираше Денис Лесафре од Economat des Armees, логистички партнер на вооружените сили кој раководи со работата.

Севкупно, 18.000 воени лица ќе бидат на располагање за безбедноста на Игрите, кои ќе траат од 26 јули до 11 август.

Тие ќе обезбедат поддршка за 45.000 припадници на внатрешните безбедносни сили, полицијата и жандармеријата, заедно со голем број припадници од фирми за приватно обезбедување од 18.000 до 22.000 дневно.

„Во 1945 година, градевме кампови од шатори“, изјави генералниот комесар Филип Пурке за АФП.

„Во 2024 година, тоа е постојана структура со објекти кои беа незамисливи пред 50 години: WiFi, клима уред“, рече Пурке.

Таквите погодности беа „суштински за да се осигури дека нашите војници можат да се справат“ за време на Олимпијадата, додаде тој, нарекувајќи го стандардот „речиси супериорен од оние на нашите распоредувања во нашите операции во странство“. 

Последниот голем камп формиран од француските вооружени сили во последниве години беше во Гао, Мали.До 2.000 мажи беа распоредени таму среде пустина како дел од антиџихадистичката операција пред нивното заминување во 2022 година.

- Град во град -

Град во град, кампот може да се пофали со соби со простор за најмногу 18 војници, водовод поврзани со париската мрежа и теретана како и три барови со пиво на точење – но, без силен алкохол или вино.

Главната мисија на војниците ќе биде да вршат патроли, поминувајќи по околу 20 километри при секое излегување, а на грб ќе носат околу 20 килограми опрема.

Во случај на криза, тие мора да бидат подготвени за распоредување во рок од 30 минути.

Најголемите грижи се „терористичката закана, беспилотните летала и протестната закана, кибер нападите“, според Кристоф Абад, воен командант за регионот на Париз.

Кампот го носи името на капларот Ален Мимун, кој и се придружил на армијата на 18 години и станал еден од најголемите француски спортисти, освојувајќи олимписки медали во 1948, 1952 и 1956 година на патеката и на маратонот.

На барање на одделенијата за наследство и животна средина, локацијата од 10 хектари е оградена и е дизајнирана да се вклопи во пејзажот. Ниту една зграда не надминува еден кат во височина, а секоја е оддалечена најмалку два метри од заштитените дрвја. Дури и дизајнот на мензата ги отсликува околните борови, буки и костени.

На површина од 5.000 квадратни метри, мензата има места за 2.100 гладни војници кои ќе консумираат тони храна во текот на Олимпијадата.

Остани поврзан