• недела, 14 јули 2024

УЕФА ќе ја казни Албанија поради политички пораки

УЕФА ќе ја казни Албанија поради политички пораки

Гелзенкирхен, 17 јуни 2024 (МИА) - УЕФА објави дека ќе ја казни Фудбалската федерација на Албанија. Причината е што навивачите на „орлите“ користеа пиротехнички средства за време на пресметката со Италија во групната фаза на ЕП 2024. Покрај тоа, албанските навивачи кренаа плакати со политички пораки кои ги дискриминираа другите етнички групи, но главно Србите.

-Фудбалскиот празник не треба да се затемнува. Ваквите акции немаат место на стадионите. Не сакаме играта да стане катализатор на омраза. Допрва ќе разговараме за големината на санкцијата, соопшти организацијата.

Албанија и Србија имаат долгогодишен конфликт околу ситуацијата во Косово, при што контроверзноста често се прелева на спортски настани. За време на квалификациите за Евро 2016 година, играчите на двата тима се тепаа и натпреварот беше прекинат откако албанските навивачи лансираа дрон со знаме на Ослободителната војска на Косово.

Следниот натпревар на Албанија е против Хрватска и ќе се игра на 19 јуни. дс

Фото: Архива

Остани поврзан