• петок, 22 септември 2023

Ибрахимовиќ ќе го напушти Милан на крајот на сезоната

Ибрахимовиќ ќе го напушти Милан на крајот на сезоната

Милано, 4 јуни 2023 (МИА) - Напаѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ ќе го напушти клубот на крајот на сезоната.

 

-Во недела навечер, по последниот натпревар од сезоната, Милан ќе се прости од Ибрахимовиќ на кратка церемонија. Клубот сака да му се заблагодари на Златан за одличните години што ги поминавме заедно, се вели во клупското соопштение.

 

Ибрахимовиќ играше за Милан од 2010 до 2012 година. Во 2020 година се врати во клубот. Како дел од „Росонерите“, 41-годишниот Швеѓанец двапати го освои италијанското првенство, а стана и сопственик на Суперкупот на земјата.

 

Вкупно, Ибрахимовиќ за Милан одигра 163 натпревари, на кои постигна 93 гола и направи 35 асистенции. Оваа сезона напаѓачот одигра четири натпревари и постигна еден гол.

 

Претходно беше објавено дека Монца сака да го ангажира Ибрахимовиќ како слободен играч.

 

Во натпреварот од последното, 38. коло од Серија А, Милан ќе игра со Верона. Средбата ќе се одржи вечер од 21 часот. зс/

 

Фото: ЕПА

Остани поврзан