• недела, 14 јули 2024
Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на воениот рок на три години

Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на воениот рок на три години

Тел Авив, 12 јули 2024 (МИА) - Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на задолжителната...

Илјадници Израелци денеска протестираа на автопатот меѓу Ерусалим и Тел Авив, блокирајќи крстосници и палејќи  гуми

Илјадници Израелци денеска протестираа на автопатот меѓу Ерусалим и Тел Авив, блокирајќи крстосници и палејќи гуми

Тел Авив, 7 јули 2024 (МИА) - Демонстрантите кои сакаат израелската Влада да постигне договор за осл...

Израелскиот министер за одбрана, Галант оди во Вашингтон на „критични“ разговори за војната во Газа

Израелскиот министер за одбрана, Галант оди во Вашингтон на „критични“ разговори за војната во Газа

Тел Авив, 23 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска се упати кон Ваши...

Галант: Израел е подготвен за „секаква акција што може да биде неопходна во Газа, Либан и дополнителни подрачја“

Галант: Израел е подготвен за „секаква акција што може да биде неопходна во Газа, Либан и дополнителни подрачја“

Тел Авив, 23 јуни 2024 (МИА) - Израел е подготвен за „секаква акција што може да биде неопходна во Г...

Од почетокот на конфликтот со Хамас во Газа загинаа вкупно 315 израелски војници

Од почетокот на конфликтот со Хамас во Газа загинаа вкупно 315 израелски војници

Тел Авив, 23 јуни 2024 (МИА) - Бројот на загинати израелски војници од почетокот на конфликтот со Ха...

Градоначалник на израелскиот град Метуле: Нетанјаху и Владата не ни помогнаа

Градоначалник на израелскиот град Метуле: Нетанјаху и Владата не ни помогнаа

Тел Авив, 23 јуни 2024 (МИА) - Градоначалникот на северниот израелски град Метуле, Давид Азолаи изја...

Десетици илјади Израелци протестираа барајќи избори и враќање на заложниците

Десетици илјади Израелци протестираа барајќи избори и враќање на заложниците

Teл Авив, 23 јуни 2024 (МИА) - Десетици илјади Израелци учествуваа синоќа на протестите против Влада...

Хагари: Хамас не може да се уништи

Хагари: Хамас не може да се уништи

Тел Авив, 19 јуни 2024 (МИА) - Портпаролот на израелската армија (ИДФ) Даниел Хагари денеска оцени д...

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Тел Авив, 18 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека американск...

Израелската армија тврди дека уништила половина од силите на Хамас во Рафа

Израелската армија тврди дека уништила половина од силите на Хамас во Рафа

Тел Авив, 17 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија денеска соопшти дека уништила околу половина од бо...

ИДФ: Соборени 11 од 16 беспилотни летала на Хезболах во изминатите 72 часа

ИДФ: Соборени 11 од 16 беспилотни летала на Хезболах во изминатите 72 часа

Тел Авив, 14 јуни 2024 (МИА) - Израелските одбранбени сили (ИДФ) денеска соопштија дека нивните сист...

Галант: Израел нема да се приклучи на работната група за намалување на тензиите со Хезболах, предложена од Макрон

Галант: Израел нема да се приклучи на работната група за намалување на тензиите со Хезболах, предложена од Макрон

Тел Авив, 14 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска соопшти дека Изра...

ИДФ: Лансирани 40 ракети од Либан кон северен Израел, две лица се повредени

ИДФ: Лансирани 40 ракети од Либан кон северен Израел, две лица се повредени

Тел Авив, 13 јуни 2024 (МИА) - Околу 40 ракети се лансирани од Либан кон Галилеја и Голанската висор...

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Блинкен во Тел Авив на средби со претставници на израелската опозиција

Тел Авив, 11 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска ќе разговара со...

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Илјадници Израелци протестираа во Тел Авив барајќи враќање на заложниците од Газа

Тел Авив, 26 мај 2024 (МИА) - Неколку илјади Израелци синоќа се собраа во Тел Авив за да побараат ит...

Image

Остани поврзан