• петок, 21 јуни 2024
Претрес во Охрид, пронајдена дрога

Претрес во Охрид, пронајдена дрога

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Полициски службеници од СВР Охрид синоќа,...

„Охрид SOS“: ДИЖС повторнo се прогласува за ненадлежен за тампонирањето на охридското крајбрежје

„Охрид SOS“: ДИЖС повторнo се прогласува за ненадлежен за тампонирањето на охридското крајбрежје

Охрид, 11 јуни 2024 (МИА) – Граѓанската иницијатива „Охрид SOS“ до надлежните инспекторати, вклучите...

Избрано логото на Општина Охрид за одбележувањето на 80-годишината од ослободувањето на градот

Избрано логото на Општина Охрид за одбележувањето на 80-годишината од ослободувањето на градот

Охрид, 13 јуни 2024 (МИА) – Идејното решение под шифра „415141“ на авторката Христина Лазеска е избр...

Општина Охрид со манифестација за децата го збогатува охридското културно лето

Општина Охрид со манифестација за децата го збогатува охридското културно лето

Охрид, 12 јуни 2024 (МИА) – Децата од Охрид, како и сите млади кои летово ќе престојуваат во Охрид ќ...

Со распит на сведоци продолжи судењето за нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид

Со распит на сведоци продолжи судењето за нападот врз Христијан Пендиков, секретарот на бугарскиот клуб од Охрид

Охрид, 12 јуни 2024 (МИА) – Со распит и вкрстено испрашување на сведоци на обвинителството денеска п...

Водата во Охридското Езеро со одличен квалитет и безбедна за спорт и рекреација

Водата во Охридското Езеро со одличен квалитет и безбедна за спорт и рекреација

Охрид, 11 јуни 2024 (МИА) – Водата во Охридското Езеро е микробиолошки и хемиски исправна и со најви...

Промовирана книгата „Охридските писатели за деца и младинци“ на Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо - Димоски

Промовирана книгата „Охридските писатели за деца и младинци“ на Димитар Пандев и Славе Ѓорѓо - Димоски

Охрид, 10 јуни 2024 (МИА) – „Охридски писатели за деца и младинци“ е најновата книга на авторите Дим...

ЦУК: Турист од Холандија удрил во камен во Охридско Езеро, пренесен во болница

ЦУК: Турист од Холандија удрил во камен во Охридско Езеро, пренесен во болница

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Едно лице денеска се повредило откако удрил...

Богата забавна програма за Третото издание на  Охридскиот фестивал на виното

Богата забавна програма за Третото издание на Охридскиот фестивал на виното

Охрид, 6 јуни 2024 (МИА) – Врвна понуда на вина, проследена со богата музичка програма и неповтoрлив...

Канонизација на светите Спаса и Спасе Вишенски викендов во Струга и Охрид

Канонизација на светите Спаса и Спасе Вишенски викендов во Струга и Охрид

Струга, 6 јуни 2024 (МИА) - Со воскресна вечерна богослужба во храмот „Свети Атанасиј“ во струшкото...

Вежбовно гаѓање на полицијата со боева муниција на стрелиштето во Охрид

Вежбовно гаѓање на полицијата со боева муниција на стрелиштето во Охрид

Охрид, 6 јуни 2024 (МИА) – Припадници на редовниот состав од Полициската станица од општа надлежност...

Виолинистот Џулијан  Рахлин со Македонската филхармонија ќе го отворат годинашното 64. „Охридско лето“

Виолинистот Џулијан Рахлин со Македонската филхармонија ќе го отворат годинашното 64. „Охридско лето“

Охрид, 5 јуни 2024 (МИА) – Светски познатиот уметник од Литванија, Џулијан Рахлин, еден од највозбуд...

ХЕРА: Со уметнички перформанс и лични приказни гласно зборуваме за родовата еднаквост

ХЕРА: Со уметнички перформанс и лични приказни гласно зборуваме за родовата еднаквост

Охрид, 4 јуни 2024 (МИА) – На сцената во Младинскиот центар во Охрид синоќа во рамки на перформансот...

Дарио Ивановски победник на “Охрид трчат 2024“

Дарио Ивановски победник на “Охрид трчат 2024“

Охрид, 2 јуни 2024 (МИА) - Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски победи на главната трка на 21 кило...

Сиљановска Давкова во Охрид се сретна со македонскиот атлетичар Дарио Ивановски

Сиљановска Давкова во Охрид се сретна со македонскиот атлетичар Дарио Ивановски

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во Охрид се сретна со...

Image

Остани поврзан