• петок, 21 јуни 2024
Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер ја погоди северозападна Кина

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтер ја погоди северозападна Кина

Пекинг, 20 јуни 2024 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја пого...

Блинкен разговараше со филипинскиот министер за надворешни работи Манало за активностите на Кина во Јужното Кинеско Море

Блинкен разговараше со филипинскиот министер за надворешни работи Манало за активностите на Кина во Јужното Кинеско Море

Вашингтон, 19 јуни 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска телефонски раз...

Кина: НАТО да престане да ја префрла вината за војната во Украина

Кина: НАТО да престане да ја префрла вината за војната во Украина

Пекинг, 18 јуни 2024 (МИА) – Кина го повика НАТО „да престане да ја префрла вината“ за војната во Ук...

Посетата на Австралија, кинескиот премиер ја заврши со обиколка на рафинеријата за литиум

Посетата на Австралија, кинескиот премиер ја заврши со обиколка на рафинеријата за литиум

Сиднеј, 18 јуни 2024 (МИА) - Кинескиот премиер Ли Kианг денеска ја заврши четиридневната посета на А...

Шефот на НАТО и се закани на Кина

Шефот на НАТО и се закани на Кина

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да...

САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

САД се 15 години зад Кина во нуклеарната енергија

Вашингтон, 17 јуни 2024 (МИА) - САД заостануваат 15 години зад Кина во развојот на високотехнолошка...

Тајванскиот министер за одбрана: Тајван не бара војна со Кина

Тајванскиот министер за одбрана: Тајван не бара војна со Кина

Тајпеј, 17 јуни 2024 (МИА) - Тајван не бара војна со Пекинг, но неговата политика е да изгради одбра...

Судар на кинески и филипински брод во Јужното Кинеско Море

Судар на кинески и филипински брод во Јужното Кинеско Море

Пекинг, 17 јуни 2024 (МИА) - Филипински брод денеска се судри со кинески брод во Јужното Кинеско Мор...

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

Адидас истражува голем корупциски скандал во Кина

  Пекинг, 16 јуни 2024 година (МИА) – Германскиот производител на спортска опрема Адида...

Ли: Австралија треба да ги остави настрана несогласувањата со Кина

Ли: Австралија треба да ги остави настрана несогласувањата со Кина

Канбера, 16 јуни 2024 (МИА) – Премиерот на Кина, Ли Кечијанг денеска вети нова двојка џиновски панди...

Кинескиот премиер е во прва посета на Австралија по седум години

Кинескиот премиер е во прва посета на Австралија по седум години

Аделаида, 16 јуни 2024 (МИА) - Кинескиот премиер Ли Кианг, кој е во посета на Австралија, се фокусир...

Изложба на кинеска калиграфија отворена во Велес

Изложба на кинеска калиграфија отворена во Велес

Велес,15 јуни 2024 (МИА) - Во Ликовниот салон во Велес синоќа беше отворена изложба на кинеска калиг...

Ли допатува во Австралија

Ли допатува во Австралија

Канбера, 15 јуни 2024 (МИА) – Премиерот на Кина, Ли Кечијанг денеска пристига во посета на Австралиј...

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, ја критикуваше одлуката на...

Зголемен бројот џиновски панди во Кина и ширум светот до лани

Зголемен бројот џиновски панди во Кина и ширум светот до лани

Пекинг, 13 јyни 2024 (МИА) - Бројот на џиновски панди во дивината во Кина се зголемил до 2023 година...

Image

Остани поврзан