• недела, 21 јули 2024
Германскиот канцелар и претседателот денеска ќе им оддадат почит на загинатите во неуспешниот обид за атентат врз нацистичкиот диктатор Хитлер пред 80 години

Германскиот канцелар и претседателот денеска ќе им оддадат почит на загинатите во неуспешниот обид за атентат врз нацистичкиот диктатор Хитлер пред 80...

Берлин, 20 јули 2024 (МИА) - Германската влада денеска ќе го почитува споменот на загинатите во неус...

Еднa од најголемите европски установи за медицинска нега погодена од ИТ дефектот

Еднa од најголемите европски установи за медицинска нега погодена од ИТ дефектот

Берлин, 19 јули 2024 (МИА) - Еднa од најголемите европски установи за медицинска нега, лоциранa во Г...

Делегација од МВР на Германија во посета на Министерството за внатрешни работи

Делегација од МВР на Германија во посета на Министерството за внатрешни работи

18 јули 2024  Денеска (18.07.2024) делегација од Сојузното министерство за внатрешни ра...

Германија ќе ја намали помошта за Украина следната година

Германија ќе ја намали помошта за Украина следната година

Берлин, 17 јули 2024 (МИА) - Германија ќе ја намали воената помош за Украина следната година, покажу...

Германија ќе воведе привремена контрола на француската граница за Олимпијадата

Германија ќе воведе привремена контрола на француската граница за Олимпијадата

Берлин, 15 јули 2024 (МИА) - Германија ќе воведе привремена контрола на границата со Франција по пов...

УЕФА ја пофали организацијата на Европското првенство во Германија

УЕФА ја пофали организацијата на Европското првенство во Германија

Нион, 12 јули 2024 (МИА) - Централата на европскиот фудбал (УЕФА) даде позитивна оценка за Евро 2024...

Кремљ ги отфрла наводите дека Русија планирала убиство на директорот на германска компанија за оружје

Кремљ ги отфрла наводите дека Русија планирала убиство на директорот на германска компанија за оружје

Москва, 12 јули 2024 (МИА) -

Шолц: Распоредувањето на американски ракети во Германија е неопходен чекор за безбедноста на земјата

Шолц: Распоредувањето на американски ракети во Германија е неопходен чекор за безбедноста на земјата

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска оцени дека најавеното распоре...

Рјабков: Русија воено ќе одговори на разместувањето американски проектили од долг дострел во Германија

Рјабков: Русија воено ќе одговори на разместувањето американски проектили од долг дострел во Германија

Москва, 11 јули 2024 (МИА) - Рурисја ќе подготви воен одговор на планираното распоредување американс...

Истражување: Повеќе од две третини од германските болници работат со загуба

Истражување: Повеќе од две третини од германските болници работат со загуба

Минхен, 11 јули 2024 (МИА) - Германските болници се соочуваат со растечка финансиска криза, според&n...

ЕВРО2024: Петмина повредени во пресметка меѓу англиски и холандски навивачи

ЕВРО2024: Петмина повредени во пресметка меѓу англиски и холандски навивачи

  Дортмунд, 10 јули 2024 (МИА) – Пет лица се повредени во тепачка меѓу навивачи на англ...

Макрон: САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

Макрон: САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) - САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТ...

Борусија Дортмунд потпиша со германски репрезентативец

Борусија Дортмунд потпиша со германски репрезентативец

Дортмунд, 8 јули 2024 (МИА) - Борусија Дортмунд и официјално потпиша договор со германскиот репрезен...

Германија се повлекува од воздухопловната база во Нигер откако не успеаја преговорите за правниот статус на војниците

Германија се повлекува од воздухопловната база во Нигер откако не успеаја преговорите за правниот статус на војниците

Берлин, 6 јули 2024 (МИА) - Германија ќе ги повлече своите сили од воздухопловната база во Нигер, от...

Унгарците ја откажаа средбата меѓу Сијарто и Бербок, Германија изненадена

Унгарците ја откажаа средбата меѓу Сијарто и Бербок, Германија изненадена

Будимпешта, 6 јули 2024 (МИА) – Унгарија ја откажа средбата на министерот за надворешни работи Петар...

Image

Остани поврзан