• петок, 21 јуни 2024
Иванов: Не постои незаконско финансирање на ДФРМ од страна на Агенцијата за филм

Иванов: Не постои незаконско финансирање на ДФРМ од страна на Агенцијата за филм

Скопје, 18 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Друштвото на филмските работници (ДФРМ) Игор Иванов на...

Кинотеката ќе прикаже три филма со Марлон Брандо по повод еден век од неговото раѓање

Кинотеката ќе прикаже три филма со Марлон Брандо по повод еден век од неговото раѓање

Скопје, 17 јуни 2024 (МИА) - По повод 100 години од раѓањето на Марлон Брандо, Кинотеката денеска, у...

Фестивалот „Преку езерото“ отвора Конкурс за дипломски краткометражен игран или документарен/експериментален филм

Фестивалот „Преку езерото“ отвора Конкурс за дипломски краткометражен игран или документарен/експериментален филм

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - В понеделник, 17 јуни, почнува Конкурсот за дипломски краткометражен иг...

Никол Кидман и Зак Ефрон во нов филм на „Нетфликс“

Никол Кидман и Зак Ефрон во нов филм на „Нетфликс“

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Популарните актери Никол Кидман и Зак Ефрон се главните ѕвезди во новиот...

„Сони“ ги избра водечките глумци за четирите филма за „Битлс“

„Сони“ ги избра водечките глумци за четирите филма за „Битлс“

Ливерпул, 7 јyни 2024 (МИА) - Студиото „Сони пикчрс ентертејнмент“ ги одреди глумците за главните ул...

„Под Сена“ - нов хорор-филм за ајкула

„Под Сена“ - нов хорор-филм за ајкула

Париз, 7 јyни 2024 (МИА) - Нов хорор-филм за ајкула штотуку е објавен на „Нетфликс“ и се навестува к...

Мадона работи на филм за својот живот

Мадона работи на филм за својот живот

Лос Анџелес, 6 јyни 2024 (МИА) - Следнава година треба да почне одложеното снимање на автобиографски...

Еванџелин Лили се повлекува од глумата

Еванџелин Лили се повлекува од глумата

Лос Анџелес, 5 јyни 2024 (МИА) - Глумицата Еванџелин Лили, позната по ТВ-серијата „Изгубени“ и супер...

„Сони“ го објави првиот трејлер за „Веном 3“

„Сони“ го објави првиот трејлер за „Веном 3“

Лос Анџелес, 4 јyни 2024 (МИА) - Филмското студио „Сони пикчрс“ го објави првиот трејлер за „Веном:...

Филозофски филмски фестивал од 7 до 13 јуни

Филозофски филмски фестивал од 7 до 13 јуни

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) - Пет долгометражни филмови и 16 кратки се во...

Промоција на книгата „Филм и Филмска писменост“

Промоција на книгата „Филм и Филмска писменост“

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Во Кинотеката во Скопје вечер ќе се одржи промоција на книгата „Филм и Ф...

„Спасувањето на војникот Рајан“ повторно на големиот екран за 80-годишнината од Денот Д

„Спасувањето на војникот Рајан“ повторно на големиот екран за 80-годишнината од Денот Д

Париз, 29 мај 2024 (МИА) - Епската сага на Стивен Спилберг - „Спасувањето на војникот Рајан“ ќе биде...

„Фуриоза“ заработи само 32 милиони долари во првиот викенд

„Фуриоза“ заработи само 32 милиони долари во првиот викенд

Лос Анџелес, 29 мај 2024 (МИА) - Претпродолжението на „Лудиот Макс“ има разочарувачки почеток на аме...

Документарниот филм „Градина“ на режисерот Бојан Тантуровски со светска премиера на фестивалот Белдокс во Белград

Документарниот филм „Градина“ на режисерот Бојан Тантуровски со светска премиера на фестивалот Белдокс во Белград

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Документарниот игран филм „Градина“ (Garden...

Колку е тешко да останеш чист - главната идеја на филмот „Касапско оро“ кој почна со првата клапа од снимањето

Колку е тешко да останеш чист - главната идеја на филмот „Касапско оро“ кој почна со првата клапа од снимањето

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - На Средно Водно во Скопје денеска почна првата клапа од снимањето на мак...

Image

Остани поврзан