• понеделник, 22 јули 2024
Врховниот суд во Бангладеш парцијално го повлече контроверзниот систем за вработување во Владата

Врховниот суд во Бангладеш парцијално го повлече контроверзниот систем за вработување во Владата

Дака, 21 јули 2024 (МИА) - Врховниот суд во Бангладеш денеска парцијално го повлече контроверзниот с...

Американскиот новинар Еван Гершкович на второ рочиште за обвиненијата за шпионажа

Американскиот новинар Еван Гершкович на второ рочиште за обвиненијата за шпионажа

Екатеринбург, 18 јули 2024 (МИА) - Новинарот на „Волстрит журнал“ Еван Гершкович денеска се појави п...

Европски суд на правдата: Европската комисија не дала доволно информации за зделките со набавката на вакцини против Ковид-19

Европски суд на правдата: Европската комисија не дала доволно информации за зделките со набавката на вакцини против Ковид-19

Брисел, 17 јули 2024 (МИА) - Европската комисија не ѝ обезбеди на јавноста доволен пристап до информ...

Бриселскиот Апелациски суд го одби барањето за блокирање на реизборот на Фон дер Лајен 

Бриселскиот Апелациски суд го одби барањето за блокирање на реизборот на Фон дер Лајен 

Брисел, 12 јули 2024 (МИА) - Апелацискиот суд во Брисел го отфрли барањето на белгискиот лобист Фред...

Почна судењето на Алек Болдвин за убиство од небрежност

Почна судењето на Алек Болдвин за убиство од небрежност

Санта Фе, 11 јyли 2024 (МИА) - Во Санта Фе, Ново Мексико, САД, почна судењето на Алек Болдвин за уби...

Одлуката на судот за задолжителен воен рок предизвика револт кај ултраортодоксните Евреи

Одлуката на судот за задолжителен воен рок предизвика револт кај ултраортодоксните Евреи

Ерусалим, 11 јули 2024 (МИА) - По истекот на законот за ослободување на ултраортодоксните Евреи од в...

Јапонски суд и наложи на Владата да ги обесштети лицата кои биле присилно стерилизирани

Јапонски суд и наложи на Владата да ги обесштети лицата кои биле присилно стерилизирани

Токио, 4 јули 2024 (МИА) - Јапонскиот Врховен суд и нареди на Владата да плати соодветна отштета на...

Германски суд осуди истакнат политичар од екстремната десница за извикување нацистички слогани

Германски суд осуди истакнат политичар од екстремната десница за извикување нацистички слогани

Берлин, 1 јули 2024 (МИА) - Германскиот суд денеска го осуди истакнатиот член на екстремно десничарс...

Одложено судењето за случајот со спортските ваучери на АМС

Одложено судењето за случајот со спортските ваучери на АМС

Скопје, 27 јуни 2024 (МИА) - Судењето за случајот со спортските ваучери на Агенцијата за млади и спо...

Суд во Брисел го одби барањето за спречување на реизборот на Фон дер Лајен 

Суд во Брисел го одби барањето за спречување на реизборот на Фон дер Лајен 

Брисел, 27 јули 2024 (МИА) - Суд во Брисел ги отфрли аргументите на белгискиот лобист Фредерик Балда...

Суд во Париз го потврди налогот за апсење на Башар ал Асад

Суд во Париз го потврди налогот за апсење на Башар ал Асад

Париз, 26 јуни 2024 (МИА) - Судот во Париз денеска го потврди налогот за апсење на сирискиот претсед...

Истрагата за смртта на Метју Пери при крај

Истрагата за смртта на Метју Пери при крај

Лос Анџелес, 26 јyни 2024 (МИА) - Истрагата за смртта на американскиот глумец Метју Пери е при крај...

Уставниот суд поведе постапка за два члена од законските измени на Законот за облигациони односи

Уставниот суд поведе постапка за два члена од законските измени на Законот за облигациони односи

Скопје, 20 јуни 2024 (МИА) - Уставниот суд денеска поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за...

Рускиот суд му одреди затвор на американски војник за закани и кражба

Рускиот суд му одреди затвор на американски војник за закани и кражба

Москва, 19 јуни 2024 (МИА) - Руски суд донесе затворска пресуда за американски војник поради смртни...

Апелацискиот суд во Њујорк го одби барањето на Трамп за укинување на забраната за јавен говор

Апелацискиот суд во Њујорк го одби барањето на Трамп за укинување на забраната за јавен говор

Вашингтон, 18 јуни 2024 (МИА) - Апелациониот суд во Њујорк денеска го отфрли барањето на Доналд Трам...

Image

Остани поврзан