• недела, 16 јуни 2024
Еден од најстарите Американци почина на 110 години, неговиот мозок даруван за научни цели

Еден од најстарите Американци почина на 110 години, неговиот мозок даруван за научни цели

Лос Анџелес, 14 јyни 2024 (МИА) - Мори Марков почина на 3 јуни, во својот втор дом - Лос Анџелес, СА...

Писателка Софи Кинсела се лекува од рак на мозокот

Писателка Софи Кинсела се лекува од рак на мозокот

Лондон, 18 април 2024 (МИА) - Британската писателка Софи Кинсела објави дека ѝ бил дијагностициран р...

Разновидна исхрана за правилен развој на детскиот мозок

Разновидна исхрана за правилен развој на детскиот мозок

Лос Анџелес, 16 април 2024 (МИА) - Храната што децата ја јадат влијае на нивниот развој, но и на раз...

Истражување: Галењето со куче води кон помал стрес и поголема концентрација кај човекот

Истражување: Галењето со куче води кон помал стрес и поголема концентрација кај човекот

Сеул, 18 март 2024 (МИА) - Се вели дека кучето не е само домашно милениче, туку и член на семејствот...

„Неуралинк“ доби одобрение за клинички испитувања со луѓе

„Неуралинк“ доби одобрение за клинички испитувања со луѓе

Лос Анџелес, 20 септември 2023 (МИА) - „Неуралинк“, компанија основана од милијардерот Илон Маск, до...

Спиењето дење корисно за мозокот

Спиењето дење корисно за мозокот

Лос Анџелес, 31 август 2023 (МИА) - Попладневната дремка може да биде корисна за здравјето на мозоко...

Хипоталамусот - центарот за апетит во мозокот, е поголем кај луѓето со вишок килограми

Хипоталамусот - центарот за апетит во мозокот, е поголем кај луѓето со вишок килограми

Кембриџ, 8 август 2023 (МИА) - Научниците од Универзитетот Кембриџ открија дека хипоталамусот, клучн...

„Мозочната магла“ по Ковид е скоро еквивалентна на 10 години стареење

„Мозочната магла“ по Ковид е скоро еквивалентна на 10 години стареење

Лондон, 24 јули 2023 (МИА) - Состојбата наречена „мозочна магла“ поврзана со продолжен Ковидот е спо...

Науката потврди: Пладневната дремка придонесува за поздрав мозок и побистар ум

Науката потврди: Пладневната дремка придонесува за поздрав мозок и побистар ум

Лондон, 11 јули 2023 (МИА) - Истражувачи од Универзитетскиот колеџ во Лондон, Велика Британија, и Ун...

Шенен Доерти објави дека ракот ѝ се проширил на мозокот

Шенен Доерти објави дека ракот ѝ се проширил на мозокот

Лос Анџелес, 8 јуни 2023 (МИА) - Американската глумица Шенен Доерти, можеби најпозната по улогата на...

Секојдневни навики што причинуваат стареење на мозокот

Секојдневни навики што причинуваат стареење на мозокот

Бостон, 25 април 2023 (МИА) - Повеќе секојдневни навики придонесуваат за лошо здравје на мозокот. Но...

Науката потврди: Склоноста кон слатки и масни јадења зависи од мозокот

Науката потврди: Склоноста кон слатки и масни јадења зависи од мозокот

Минхен, 29

Како „да го исклучите“ мозокот пред спиење?

Како „да го исклучите“ мозокот пред спиење?

Лос Анџелес, 28...

Зошто луѓето се чувствуваат непријатно кога го слушаат својот глас на снимка?

Зошто луѓето се чувствуваат непријатно кога го слушаат својот глас на снимка?

Лос Анџелес, 9 март 2023 (МИА) -

Звуци при спиење може да помогнат во заборавањето лоши спомени

Звуци при спиење може да помогнат во заборавањето лоши спомени

Јорк, 18

Image

Остани поврзан