• петок, 21 јуни 2024
Анализа на ИКС: Родови стереотипи и дискриминација во медиумското известување за политичарките на изборите

Анализа на ИКС: Родови стереотипи и дискриминација во медиумското известување за политичарките на изборите

Скопје, 17 јуни 2024 (МИА) - Родовиот наратив е значително малку застап...

Мицкоски: Очекувам дека сите пратеници безусловно ќе гласаме за законот за локална самоуправа

Мицкоски: Очекувам дека сите пратеници безусловно ќе гласаме за законот за локална самоуправа

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) – Мандатарот за формирање влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Младите Европејци се повеќе се определуваат за „Федерална Европа“ 

Младите Европејци се повеќе се определуваат за „Федерална Европа“ 

Брисел, 16 јуни 2024 (МИА) – Паневропската федералистичка социјал-либерална и прогресивна партија Во...

Европскиот парламент остана без пратеници Роми 

Европскиот парламент остана без пратеници Роми 

Брисел, 16 јуни 2024 (МИА) – Со приближно 10 до 12 милиони жители во Европа, од кои околу шест милио...

Филипче: Потребна е промена на организациската поставеност за поголемо вклучување на членовите

Филипче: Потребна е промена на организациската поставеност за поголемо вклучување на членовите

15 јуни 2024  „Сметам дека ов...

Доналд Трамп и Џозеф Бајден, најстарите претседателски кандидати во американската историја

Доналд Трамп и Џозеф Бајден, најстарите претседателски кандидати во американската историја

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска полни 78 го...

Формирање комисии и апанажи на дневен ред на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата

Формирање комисии и апанажи на дневен ред на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Собраниската Комисија за прашања на избори...

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

Кишинај, 13 јуни 2024 (МИА) - Владите на САД, Велика Британија и Канада денеска ја обвинија Русија д...

Сојузниците на Макрон стравуваат од последиците од распишување предвремени избори

Сојузниците на Макрон стравуваат од последиците од распишување предвремени избори

Париз, 12 јуни 2024 (МИА) - По одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон да го распушти нац...

Парламентарните избори во Австрија ќе се одржат на 29 септември

Парламентарните избори во Австрија ќе се одржат на 29 септември

Виена, 12 јуни 2024 (МИА) - Австриската Влада денеска соопшти дека парламентарните избори во таа зем...

Белгиските пратеници кои ги загубија изборите ќе добијат отштета од стотици илјади евра

Белгиските пратеници кои ги загубија изборите ќе добијат отштета од стотици илјади евра

Брисел, 12 јуни 2024 (МИА) - Досегашните пратеници во Федералниот парламент на Белгија и во парламен...

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Париз, 11 јуни 2024 (МИА) - Левичарската опозиција во Франција најави дека заедно ќе оди на предврем...

Белгискиот премиер Де Кро ја достави оставката до кралот Филип 

Белгискиот премиер Де Кро ја достави оставката до кралот Филип 

Брисел, 10 јуни 2024 (МИА) – Како и што најави синоќа по објавувањето на првичните резултати од вчер...

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

Софија, 10 јуни 2024 (МИА) - Бугарската централнодесничарска партија ГЕРБ е на пат да освои најмногу...

Мелони: Прерано е да се зборува за втор мандат на Урсула фон дер Лајен на чело на ЕК

Мелони: Прерано е да се зборува за втор мандат на Урсула фон дер Лајен на чело на ЕК

Рим, 10 јуни 2024 (МИА) - Италијанската премиерка Џорџа Мелони денеска изјави дека е прерано да се з...

Image

Остани поврзан