• недела, 14 јули 2024
Белорусија ја зајакнува граница со Украина по безбедносен инцидент

Белорусија ја зајакнува граница со Украина по безбедносен инцидент

Минск, 10 јули 2024 (МИА) - Белорусија ја зајакнува границата со Украина по безбедносен инцидент и р...

Кина и Белорусија одржуваат заеднички воени вежби во близина на полската граница

Кина и Белорусија одржуваат заеднички воени вежби во близина на полската граница

Минск, 9 јули 2024 (МИА) - Кина и Белорусија започнаа заеднички воени вежби, објавија министерствата...

Белорусија ослободи некои политички затвореници

Белорусија ослободи некои политички затвореници

Минск, 3 јули 2024 (МИА) - Водечката фигура на белоруската опозиција во егзил, Светлана Тихановска,...

Белорусија: Затворски казни за 20 политички аналитичари поради завера против државата

Белорусија: Затворски казни за 20 политички аналитичари поради завера против државата

Минск, 2 јули 2024 (МИА) – Судот во Белорусија денеска во отсуство осуди 20 политички аналитичари на...

Министрите за надворешни работи на Русија и Белорусија се договорија за продолжување на блиската соработка

Министрите за надворешни работи на Русија и Белорусија се договорија за продолжување на блиската соработка

Москва, 30 јуни 2024 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неодамна назначен...

Белорусија распореди ракетни фрлачи на границата со Украина

Белорусија распореди ракетни фрлачи на границата со Украина

Минск, 28 јуни 2024 (МИА) – Белорусија на границата со Украина распореди повеќецевни ракетни фрлачи...

Белорусија почна големи воени вежби во близина на Полска, Украина и Русија

Белорусија почна големи воени вежби во близина на Полска, Украина и Русија

Минск, 21 јуни 2024 (МИА) - Белорусија почна големи воени маневри во два нејзини јужни региони - Бре...

Пашинјан: Ниту еден претставник на ерменските власти нема да ја посети Белорусија, додека Лукашенко е претседател

Пашинјан: Ниту еден претставник на ерменските власти нема да ја посети Белорусија, додека Лукашенко е претседател

Ереван, 13 јуни 2024 (МИА) - Ниту еден претставник на ерменските власти нема да ја посети Белорусија...

ОН ја повикаа Белорусија да ги истражи наводните мачења и смрт на политички затвореници

ОН ја повикаа Белорусија да ги истражи наводните мачења и смрт на политички затвореници

Талин, 7 јуни 2024 (МИА) - Во извештај на специјалниот претставник на ОН за Белорусија се повикува о...

Алејник: Минск е подготвен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот конфликт

Алејник: Минск е подготвен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот конфликт

Минск, 29 мај 2024 (МИА) - Минск е отворен да биде домаќин на преговорите за решавање на украинскиот...

Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија

Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија

Минск, 29 мај 2024 (МИА) – Владата на Унгарија потпиша нуклеарен договор со Белорусија, што од шефот...

Полска ја враќа тампон зоната на границата со Белорусија

Полска ја враќа тампон зоната на границата со Белорусија

Варшава, 29 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Полска, Доналд Туск денеска најави дека тампон зоната широ...

Белорусија го суспендира учеството во Договорот за конвенционални сили во Европа

Белорусија го суспендира учеството во Договорот за конвенционални сили во Европа

Минск, 29 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко потпиша декрет за суспе...

Полска ја зајакнува границата кон Русија и Белорусија

Полска ја зајакнува границата кон Русија и Белорусија

Варшава, 18 мај 2024 (МИА) – Премиерот на Полска, Доналд Туск денеска изјави дека почна осовременува...

Туск: Полска ќе ја зајакне источната граница

Туск: Полска ќе ја зајакне источната граница

Варшава, 11 мај 2024 (МИА) - Полскиот премиер, Доналд Туск денеска изјави дека неговата земја започн...

Image

Остани поврзан