• недела, 24 септември 2023

Џафери учествува на состанокот на спикери на парламенти на земји членки на НАТО во Вилнус

Џафери учествува на состанокот на спикери на парламенти на земји членки на НАТО во Вилнус

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Претседателот на Собранието Талат Џафери учествува на Состанокот на спикери на парламенти на земји членки на НАТО, кој се одржува денеска и утре во Вилнус. 

Во состав на македонската делегација се пратениците Миле Талевски, Драган Ковачки и Вјолца Адеми.

На настанот ќе учествуваат претседателите на парламентите на земјите членки на НАТО, претседателката на Парламентарното собрание на НАТО, Жоел Герио Мејлам, помошник-генералната секретарка на НАТО за јавна дипломатија, Баиба Браже, во име на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и претседателот на Врховната Рада на Украина, Руслан Стефанчук, најави собраниската прес-служба.

Дискусијата е поделена на три панели: Глобални предизвици, глобални партнери, глобално НАТО,
Внатрешна трансформација: зголемување на трошоците за одбрана, зајакнување на силите за одвраќање и одбрана,  и  Силна и независна Украина: план за долгорочна поддршка на Украина а претседателот Џафери е предвиден за клучен говорник во првиот панел од страна на организаторот.

На маргините на состанокот, за учесниците е предвидено следење на демонстративна вежба изведена од припадници на борбената група на НАТО „Зајакнато истурено присуство“.лв/

фото: МИА архива

Остани поврзан