• вторник, 16 јули 2024

Украина уништи 10 дронови лансирани од Русија

Украина уништи 10 дронови лансирани од Русија

Киев, 18 јуни 2024 (МИА) - Воздухопловните сили на Украина денеска соопштија дека украинските системи за противвоздушна одбрана во текот на ноќта ги уништиле сите десет беспилотни летала лансирани од Русија против Украина, пренесоа британските медиуми.

Беспилотните летала се уништени над регионите Запорожје и Дњепропетровск во Украина, соопшти украинското воздухопловство на апликацијата за комуникација Телеграм. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан