• недела, 19 мај 2024

Османи повика на смирување на тензиите на северот во Косово  

Османи повика на смирување на тензиите на северот во Косово  

Скопје, 26 мај 2023 (МИА) - Смирување на тензиите и деескалација на состојбата на северот во Косово, повика претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи по денешните случувања. 

-Како претседавач со ОБСЕ повикувам на деескалација и смирување на тензиите. Од клучно значење е да се зачува мирот и стабилноста.  ОБСЕ е подготвена да понуди помош, а Мисијата на ОБСЕ во Косово го има кредибилитетот и довербата помеѓу граѓаните и институциите да пружи поддршка, напиша Османи на Твитер. 

Тој додаде дека во овој момент од клучно значење е зачувувањето на мирот и стабилноста, најавувајќи притоа дека многу скоро повторно ќе ја иницира посетата на Митровица. дма/лв/

 

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан