• вторник, 14 мај 2024

На денешен ден во 1989 година, првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато го освои Монт Еверест

На денешен ден во 1989 година, првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато го освои Монт Еверест

Битола, 10 мај 2023 (МИА) - На денешен ден, пред 34 години, на 10 мај 1989 година, битолчанецот Димитар Илиевски Мурато, како прв македонски алпинист се искачи и го освои највисокиот планински врв на светот Монт Еверест (8.848 метри).

Македонската јавност никогаш нема да го заборави разговорот меѓу Димитар Илиевски-Мурато и членовите на македонската алпинистичка хималајска експедиција, што го водеа тој ден на Хималаите и легендарната фотографија на Димитар снимена на врвот на планетата, точно во 18 часот по локално време.

– Диме како си? (прашуваат од македонската хималајска експедиција)

– Ептен убо…, одговора Диме, по битолски...

– Диме сите сме горди со тебе! Браво Диме!

– И ние тука сме среќни, одговора Диме, придружуван од локалните шерпаси Сонам и Аџива и двата планинари од Хрватска и Словенија, Стипе Божиќ и Вики Грошељ, сведоци на историскиот настан.

Македонија! Мацедонија! Е,ееее Македонија – пееја, тогаш македонските планинари и неколку Шерпаси.

Како што е познато на 10 мај 1989 година Димитар Илиевски-Мурато, член на македонската алпинистичко-хималајска експедиција „Еверест 89“ се искачи на највисокиот врв на светот, развиори знаме, и дури 80 минути бил на највисоката точка на планетата Земја, но за жал не успеа да се врати до базниот логор, останувајќи вечно на Хималаите.

Македонските планинари, организирани од планинарскиот спортски клуб-ПСК „Пелистер“ и годинава масовно ќе учествуваат на планинарски марш кој ќе се одржи в сабота на 13 мај на Пелистер.

- Планинарскиот спортски клуб „Пелистер“ во чест и слава на нашиот Димитар Илиевски-Мурато, првиот Македонец што се искачи на највисокиот врв на Светот, Еверест, викендов ќе го организира 34. традиционален планинарски марш на кој учество ќе земат неколку стотици планинари од земјава и странство. Планинарите до Димев Врв ќе стигнат преку две маршрути, првата ќе почне од Инфо центар и ќе планинарите ќе се движат до Палиснопје, Ловечка куќа, врв Пелистер и Димев Врв, додека втората маршрута ќе стартува од Нижо Поле, потоа преку Дебел Рид, Големо Езеро, Партизански Врв, Широко Стапало и врв Пелистер, ќе се стигне до Димев Врв. Пред сите учесници ќе потсетиме на ликот и делото на Димитар Илиевски-Мурато и ќе положиме цвеќе пред споменикот на Мурато што се наоѓа во дворот на планинарскиот дом „Копанки“, изјави за МИА, Диме Попов, претседател на ПСК „Пелистер“-Битола.

Како што е познато, Општина Битола во чест на својот истакнат граѓанин во централното градско подрачје именува улица со името на Димитар Илиевски-Мурато, на родната куќа на Димитар, поставена е спомен плоча, а неговиот син Јонче Илиевски заедно со група повозрасни планинари, во 2010 година, во спомен на неговиот татко, го основаа планинарскиот спортски клуб Димитар Илиевски-Мурато.

-Традиционалниот планинарски марш е голем предизвик и возбудување. Вљубени сме во планината, ја сакаме планината...Нашето семејство и пријателите планинари се горди што мојот татко беше првиот Македонец што го освои највискиот врв на светот Еверест, ни изјави Јонче Илиевски, син на Димитар Илиевски-Мурато.

За подвигот од 10 мај 1989 година, Димитар Илиевски-Мурато посмртно е одликуван со Медал за заслуги за Македонија, а од Македонскиот олимписки комитет е прогласен за „Великан на спортот“.

Марјан Танушевски

Фото: МИА

Видео: Архива на семејството Илиевски

Остани поврзан