• сабота, 13 јули 2024

Кулеба: Во нацрт-изјавата од самитот во Швајцарија беа земени предвид ставовите на Украина

Кулеба: Во нацрт-изјавата од самитот во Швајцарија беа земени предвид ставовите на Украина

Бургеншток, 16 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска изјави дека ставовите на Киев биле земени предвид во завршното соопштение од самитот за мирот во Украина, што се одржа вчера и денеска во Швајцарија.

Кулеба во Бургеншток им изјави на новинарите дека изјавата е „балансирана“, според британските медиуми. 

Украинскиот министер додаде дека на овој дводневен настан не се разговарало за алтернативни планови за мир. мс/

фото: ЕПА

Остани поврзан