• петок, 21 јуни 2024
Шмихал: Украинската Влада очекува дека во јуни ќе добие 2,2 милијарди долари од ММФ

Шмихал: Украинската Влада очекува дека во јуни ќе добие 2,2 милијарди долари од ММФ

Киев, 20 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот премиер Денис Шмихал и првиот заменик генерален директор на М...

Романскиот Врховен совет за одбрана одобри испраќање на одбранбен систем „Патриот“ во Украина

Романскиот Врховен совет за одбрана одобри испраќање на одбранбен систем „Патриот“ во Украина

Букурешт, 20 јуни 2024 (МИА) - Романскиот Врховен совет за одбрана денеска одобри испраќање на одбра...

Лунин се извини по катастрофалниот пораз од Романија

Лунин се извини по катастрофалниот пораз од Романија

Минхен, 18 јуни 2024 (МИА) - Голманот на украинската репрезентација Андреј Лунин се извини за поразо...

Украина уништи 10 дронови лансирани од Русија

Украина уништи 10 дронови лансирани од Русија

Киев, 18 јуни 2024 (МИА) - Воздухопловните сили на Украина денеска соопштија дека украинските систем...

ЕП 2024: Романија ја победи Украина, слаб натпревар за голманот на Реал

ЕП 2024: Романија ја победи Украина, слаб натпревар за голманот на Реал

Минхен, 17 јуни 2024 (МИА) - Романија ја победи Украина со убедливи 3:0 во Минхен во првиот натпрева...

Кремљ вели дека самитот за Украина дал „нула“ резултати

Кремљ вели дека самитот за Украина дал „нула“ резултати

Москва, 17 јуни 2024 (МИА) - Кремљ денеска соопшти дека меѓународниот мировен самит за Украина, пред...

Наришкин: Следните услови за мир во Украина ќе бидат потешки

Наришкин: Следните услови за мир во Украина ќе бидат потешки

Москва, 17 јуни 2024 (МИА) - Доколку сегашните мировни предлози на рускиот претседател Владимир Пути...

Мицотакис: Праведен и одржлив мир не може да биде резултат на капитулација на Украина

Мицотакис: Праведен и одржлив мир не може да биде резултат на капитулација на Украина

Атина, 17 јуни 2024 (МИА) – Говориме за праведен и траен мир. Но, верувам дека сите што сме овде мож...

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Киев утре ќе одржи мировни преговори со Русија ако Москва се повлече од ц...

Заклучоци од мировната конференција: Учеството и дијалогот на сите страни се неопходни за мир во Украина

Заклучоци од мировната конференција: Учеството и дијалогот на сите страни се неопходни за мир во Украина

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Претставници на 80 земји и на пет организации кои присуствуваа на мировна...

Канада ќе организира министерски самит за жртвите од војната во Украина

Канада ќе организира министерски самит за жртвите од војната во Украина

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Канада планира да организира меѓународен собир на министрите за надворешн...

Декларација: Територијалниот интегритет на Украина мора да биде основа на мирот

Декларација: Територијалниот интегритет на Украина мора да биде основа на мирот

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Претставници на повеќе од 80 земји кои присуствуваа на мировната конферен...

Руските трупи ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа Запорожје

Руските трупи ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа Запорожје

Москва, 16 јуни 2024 (МИА - Руските војници ја презедоа контролата врз селото Загорноје во областа З...

Во Киев краток марш на гордоста за првпат по руската инвазија

Во Киев краток марш на гордоста за првпат по руската инвазија

Киев, 16 јуни 2024 (МИА) - Околу 500 демонстранти протестираа денеска во украинскиот главен град Кие...

Сиљановска-Давкова на мировниот самит за Украина: Компромисите со меѓународното право и принципи можат да го компромитираат европскиот и светскиот мир

Сиљановска-Давкова на мировниот самит за Украина: Компромисите со меѓународното право и принципи можат да го компромитираат европскиот и светскиот мир

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што вике...

Image

Остани поврзан