• петок, 21 јуни 2024

Кривична пријава за три лица, лажно нуделе градежен материјал во Охрид и Струга

Кривична пријава за три лица, лажно нуделе градежен материјал во Охрид и Струга

Струга, 16 мај 2024 (МИА) - Струшката полиција поднесе кривична пријава против три лица за повеќе кривиќна дела „измама“, стекнувајќи се против правно со 281.600 денари.

СВР Охрид денеска соопшти дека кривична пријава е поднесена против Б.А.(37) од Скопје, А.В.(33) и И.С.(37), двајцата од Пробиштип.

- Тие, во текот на јануари и февруари оваа година, со јавувале на мобилни телефони на повеќе граѓани од Охрид и Струга, претставувајќи се лажно како вработени во градежни фирми и им нуделе градежни материјали по поевтини цени. На тој начин, пријавените се стекнале со противправна имотна корист од 281.600 денари, стои во информацијата на СВР Охрид. сс/са/

Фото: МИА архива

Остани поврзан