• сабота, 20 јули 2024

Канада ќе организира министерски самит за жртвите од војната во Украина

Канада ќе организира министерски самит за жртвите од војната во Украина

Берн, 16 јуни 2024 (МИА) – Канада планира да организира меѓународен собир на министрите за надворешни работи посветен на жртвите од војната во Украина, најави денеска канадскиот премиер Џастин Трудо.

Тој иницијативата ја најави за време на разговорот со претседателот на Украина, Володимир Зеленски и другите лидери кои учествуваа на дводневната Мировна конференција за Украина, што се одржа во Швајцарија. ми/

фото: ЕПА

Остани поврзан