• петок, 14 јуни 2024

Деветмесечно бебе донесено во неконтактибилна состојба, починало во болница во Охрид

Деветмесечно бебе донесено во неконтактибилна состојба, починало во болница во Охрид

Охрид, 18 мај 2024 (МИА) - На 17 мај 2024 во СВР Охрид, пријавено е дека во 8.10 часот во Општа болница во Охрид починало деветмесечно бебе.

- Бебето претходно во Службата за итна медицинска помош било донесено во неконтактибилна состојба. Увид бил извршен, а по наредба на јавен обвиниел телото е дадено на обдукција, информираат од СВР Охрид.

Пред неколку дена, на 14 мај 2024 година, почина седуммесечно бебе од Вевчани во специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св.Еразмо“ по извршен хируршки зафат. Бебето било донесено во болница од неговата мајка. Според пријавеното, било примено во болницата со хематом на главата и по констатирано мозочно крварење веднаш била извршена операција. Според изјавата на неговата мајка, повредите настанале по пад од импровизиран кревет во семејниот дом во Вевчани. аб/мд/

фото: МИА

Остани поврзан