• петок, 24 мај 2024
Министерството за правда на САД и 30 сојузни држави започнаа антимонополска постапка против Live Nation и Ticketmaster

Министерството за правда на САД и 30 сојузни држави започнаа антимонополска постапка против Live Nation и Ticketmaster

Вашингтон, 23 мај 2024 (МИА) - Министерството за правда на САД денеска започна обемна антимонополска...

Полицијата истражува сомнителна супстанца во близина на американскиот Капитол

Полицијата истражува сомнителна супстанца во близина на американскиот Капитол

Вашингтон, 22 мај 2024 (МИА) - Американската полиција во Капитол денеска пронајде и почна истрага за...

Нова студија: Марихуаната е попопуларна од алкохолот во САД

Нова студија: Марихуаната е попопуларна од алкохолот во САД

Вашингтон, 22 мај 2024 (МИА) - Секојдневната употреба на марихуана ја надмина редовната употреба на...

Првиот случај на птичји грип откриен на фарма во Австралија не е истиот вид како во САД

Првиот случај на птичји грип откриен на фарма во Австралија не е истиот вид како во САД

Мелбурн, 22 мај 2024 (МИА) - Птичји грип е откриен на живинарска фарма во близина на Мелбурн, Австра...

О'Брајан: САД треба да воведат санкции за претставници на МКС кои бараат апсење на Нетанјаху

О'Брајан: САД треба да воведат санкции за претставници на МКС кои бараат апсење на Нетанјаху

Вашингтон, 22 мај 2024 (МИА) - САД треба да воведат санкции за претставниците на Меѓународниот криви...

Студентите од Јејл ја напуштија церемонијата за доделување на дипломи поради војната во Појасот Газа

Студентите од Јејл ја напуштија церемонијата за доделување на дипломи поради војната во Појасот Газа

Вашингтон, 21 јуни 2024 (МИА) – Дипломци од Универзитетот Јеил ја напуштија церемонијата на доделува...

Русија ги обвини САД дека сакаат да распоредат оружје во вселената

Русија ги обвини САД дека сакаат да распоредат оружје во вселената

Москва, 21 мај 2024 (МИА) - Руските власти ги обвинија САД дека сакаат да распоредат оружје во вселе...

Почина Иван Боески, трејдерот престапник кој стана инспирација за ликот на Гордон Геко

Почина Иван Боески, трејдерот престапник кој стана инспирација за ликот на Гордон Геко

Вашингтон, 21 мај 2024 (МИА) - Синоќа на 87-годишна возраст почина Иван Боески, еден од пулените на...

Џенет Јелен ќе ги повика САД и Европа да дејствуваат заедно за користењето на замрзнатите руски средства

Џенет Јелен ќе ги повика САД и Европа да дејствуваат заедно за користењето на замрзнатите руски средства

Вашингтон, 20 мај 2024 (МИА) - Се очекува американската министерка за финансии Џенет Јелен да ги пов...

Никол Чулик во Приштина за клучните прашања за односите меѓу САД и Косово

Никол Чулик во Приштина за клучните прашања за односите меѓу САД и Косово

Приштина, 20 мај 2024 (МИА) - Заменик-помошникот државен секретар на САД, Никол Чулик, за време на н...

Ален: САД ги охрабруваат лидерите на Северна Македонија да го почитуваат Преспанскиот договор

Ален: САД ги охрабруваат лидерите на Северна Македонија да го почитуваат Преспанскиот договор

Скопје, 19 мај 2024 (МИА) - САД го поддржуваат Преспанскиот договор со...

САД: Можни се терористички напади врз претставници на ЛГБТ заедницата ширум светот

САД: Можни се терористички напади врз претставници на ЛГБТ заедницата ширум светот

Вашингтон, 18 мај 2024 (МИА) – Владата на САД ги предупреди американските државјани да бидат внимате...

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање војска во Украина за обука на украинските сили

„Њујорк тајмс“: НАТО подготвува „неизбежно“ испраќање војска во Украина за обука на украинските сили

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - НАТО може да испрати воени инструктори во Украина за „брза“ и „квалит...

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон со кој ќе се санкционира...

Најмалку четворица загинати во невремето во Хјустон

Најмалку четворица загинати во невремето во Хјустон

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) – Четири лица загинаа во Хјустон, во американската сојузна држава Текса...

Image

Остани поврзан