• петок, 21 јуни 2024
Тркалезна маса за употреба на вештачка интелигенција во создавањето зелени вештини за иднината

Тркалезна маса за употреба на вештачка интелигенција во создавањето зелени вештини за иднината

Скопје, 19 јуни 2024 (МИА) - Во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија денеска во...

Папата Франциск предупреди на опасностите од вештачката интелигенција на состанокот на Г7

Папата Франциск предупреди на опасностите од вештачката интелигенција на состанокот на Г7

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск денеска на состанокот на Г-7, го покрена прашањето за над...

„Самсунг“ воведува софистицирана „Галакси АИ“ технологија

„Самсунг“ воведува софистицирана „Галакси АИ“ технологија

Сеул, 7 јyни 2024 (МИА) - Технолошкиот гигант „Самсунг“ официјално потврди дека технологијата „Галак...

Вештачка интелигенција предвиде кој ќе победи на ЕП 2024

Вештачка интелигенција предвиде кој ќе победи на ЕП 2024

Гелзенкирхен, 6 јуни 2024 (МИА) - До УЕФА ЕУРО 2024 остануваат само неколку дена, а прогнозите за то...

Германски медиум плати отштета од 200.000 евра за лажно интервју со Шумахер

Германски медиум плати отштета од 200.000 евра за лажно интервју со Шумахер

Минхен, 23 мај 2024 (МИА) – Семејството на седумкратниот светски шампион во Формула 1, Михаел Шу...

Нациите се согласија да развијат заеднички прагови на ризик за вештачка интелигенција на самитот во Сеул

Нациите се согласија да развијат заеднички прагови на ризик за вештачка интелигенција на самитот во Сеул

Сеул, 22 мај 2024 (МИА) - За време на состанокот на самитот во Сеул, Јужна Кореја, компании од разли...

Мајкрософт најави нови компјутери со чипови со вештачка интелигенција од Квалком

Мајкрософт најави нови компјутери со чипови со вештачка интелигенција од Квалком

Вашингтон, 21 мај 2024 (МИА) - Американската технолошка корпорација Мајкрософт објави дека наскоро ќ...

Санофи и ОпенАИ ќе соработуваат за развој на лекови користејќи вештачка интелигенција

Санофи и ОпенАИ ќе соработуваат за развој на лекови користејќи вештачка интелигенција

Париз, 21 мај 2024 (МИА) - Францускиот фармацевтски гигант Санофи (Sanofi) е подготвен да соработува...

Скарлет Јохансон обвинува: „Опен-АИ“ го копирала нејзиниот глас без дозвола

Скарлет Јохансон обвинува: „Опен-АИ“ го копирала нејзиниот глас без дозвола

Лос Анџелес, 21 мај 2024 (МИА) - Американската глумица Скарлет Јохансон ја обвини фирмата „Опен-АИ“...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има з...

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Лос Анџелес, 20 мај 2024 (МИА) - Во време полно технолошки иновации, оваа 2024 година, според познав...

Советот на Европа усвои меѓународен договор за вештачка интелигенција

Советот на Европа усвои меѓународен договор за вештачка интелигенција

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) - Советот на Европа денеска го усвои првиот правно обврзувачки меѓународ...

Кина и САД ќе се сретнат во Женева на тема вештачка интелигенција

Кина и САД ќе се сретнат во Женева на тема вештачка интелигенција

Вашингтон, 13 мај 2024 (МИА) - Соединетите држави и Кина ќе се сретнат во Женева во вторник за да ра...

Во Венеција средба на министрите за правда од Г7 

Во Венеција средба на министрите за правда од Г7 

Венеција, 10 мај 2024 (МИА) - Министрите за правда од Групата седум индустриски најразвиени држави (...

Анализа: Вештачката интелигенција силно ќе влијае на 65 отсто од работните места во Белгија

Анализа: Вештачката интелигенција силно ќе влијае на 65 отсто од работните места во Белгија

Брисел, 26 април 2024 (МИА) - Вештачката интелигенција (ВИ) во голема мера ќе влијае на 65 отсто од...

Image

Остани поврзан