• вторник, 16 јули 2024

Невил: Саутгејт треба брзо да најде решенија за проблемите или работите ќе завршат лошо

Невил: Саутгејт треба брзо да најде решенија за проблемите или работите ќе завршат лошо

Франкфурт, 21 јуни 2024 (МИА) - Менаџерот Герет Саутгејт мора брзо да „најде решенија“ за проблемите во репрезентацијата на Англија или „работите ќе завршат лошо“, како што се случило многу пати во минатото. Ова го изјави аналитичарот и поранешен играч на Манчестер Јунајтед, Гери Невил.

Англија тесно ја совлада Србија во првиот натпревар на Европското првенство, а потоа ремизираше 1:1 против Данска во вториот натпревар во групата Ц. Според повеќето медиуми, вицешампионите дури во значителен период биле надиграни од своите противници.

-Сега не е време за паника, но не можам а да не признаам дека чувството е познато. Мислам дека самиот Герет Саутгејт не го фати паника, но време е да се најдат некои решенија. Нешто мора да се промени бидејќи од првите два натпревари се издвојуваат некои загрижувачки работи, изјави Невил за ИТВ Спорт.

Невил се прашува дали големата количина на квалитетни напаѓачи го збуни Саутгејт и дали избра погрешни луѓе и позиции за Европското првенство.

-Прв пат ми се чини дека Гарет е во конфликт со себе бидејќи има премногу на располагање. За прв пат прашуваме како да ги внесеме Трент, Фоуден, Палмер и Белингем во ист тим. Можеби тоа му создава повеќе проблеми отколку решенија. Тоа не треба да биде така. Во следните 24 часа, Герет мора многу внимателно да размисли, а играчите мора да разговараат меѓу себе. Толку многу зборувавме за нивниот дух и за тоа како можат да преземат одговорност, но тие не играат добро и време е да најдат излез од ситуацијата, изјави легендарниот бек. дс

Фото: Архива

Остани поврзан