• недела, 21 јули 2024

ЕУРО 2024 Факти

ЕУРО 2024 Факти

14 јуни 2024

ЕУРО 2024 почнува денеска и натпревари ќе има до 14 јули 2024 година. Ова ќе биде 17-то Европско фудбалско првенство, четиригодишно меѓународно фудбалско првенство на Европа организирано од УЕФА.

На завршниот турнир се пласираа 24 репрезентации и тие се поделени во шест групи.
Воведниот натпревар ќе се одигра денеска меѓу Германија и Шкотска на фудбалската арена во Минхен.

Финалниот натпревар ќе се одигра на 14 јули 2024 година на Олимпијастадион во Берлин.

Факти за Европското фудбалско првенство на УЕФА:
Ова е 17-то издание на Европското првенство на УЕФА, првото се одржало во 1960 година.

Германија има учествувано на најмногу турнири (14), додека тие заедно со Шпанија го држат рекордот за најмногу освоени титули (по 3).

Вкупно 10 земји го подигнаа трофејот, а Советскиот Сојуз (како Русија) го освои инаугуративното издание во 1960 година.

Четири нации (Шпанија, Германија, Италија, Франција) го освоија Европското фудбалско првенство на УЕФА повеќе од еднаш.

Ова е прв турнир со 24 репрезентации учесници.
Вкупниот паричен награден фонд за тимовите останува ист како Еуро 2020 и изнесува 331 милион евра.

Данска (1992) и Грција (2004) се единствените две земји кои го освоија евро-првенството како аутсајдери, изненадувајќи го фудбалскиот свет со своите победи.
Мишел Платини го држи рекордот за најмногу постигнати голови на еден турнир (9) постигнати на Еуро 1984 година. Кристијано Роналдо е најдобар стрелец на сите времиња на ЕП со 14 гола (од 10 јуни 2024 година).

Само трипати земјата домаќин не успеала да напредува надвор од групната фаза (Белгија во 2000 година, Австрија и Швајцарија во 2008 година).
Секој турнир има маскота, а на претстојното Еуро 2024 ќе се појави Албарт, був. Првата маскота беше Пинокио ​​во 1980 година!

Пеналите го решија исходот на неколку финалиња вклучувајќи го и последното во 2020 година (Италија против Англија).

Најмладиот играч кој некогаш се појавил на Еврото е Бени Ворле од Холандија, кој играше на 17 години и 287 дена во 1980 година.

Најмногу постигнати резултати на ЕП имаше на Еуро 2004 во Португалија, со просек од 2,78 гола по натпревар.

Официјалната веб-страница на Еуро 2024 им овозможува на навивачите да го персонализираат своето искуство, па дури и да гласаат за својот омилен играч на турнирот.

Домаќинот на Еуро 2024 носи значителен економски поттик за државата домаќин. Еуро 2016 во Франција генерира околу 1,6 милијарди евра приход.

Овие шампионати се платформа за избивање на млади таленти. Играчите како Кристијано Роналдо (Португалија, 2004) и Килијан Мбапе (Франција, 2018) ги покажаа своите вештини на големата сцена, лансирајќи ги во суперѕвезда.

Големите менаџери се клучни за успехот. Германецот Јоаким Лев (2008 и 2012 година) и Шпанецот Висенте дел Боске (2008 и 2012 година) се примери на менаџери кои ги воделе своите репрезентации до повеќе титули на Евро-фудбалското првенство.
На тие напревари има и инспиративни приказни за аутсајдери. Изненадувањето на Исланд до четврт-финалето во 2016 година, победувајќи ја Англија на патот, ги освои срцата на глобално ниво.

Еуро 2012 во Полска и Украина се соочи со критики поради доцнењето на изградбата на стадионите и загриженоста за човековите права.

Технологијата влијаеше на натпреварите - Технологијата на гол-линијата беше воведена на Еуро 2016 година, со што се осигури дека контроверзните повици се минимизирани.

Секој турнир има своја официјална химна, создавајќи уникатна атмосфера и оставајќи траен впечаток. Привлечните мелодии често стануваат синоним за Европското првенство во фудбал.

Петмина италијански менаџери ќе бидат „вработени“ на ЕУРО 2024 летово - нов рекорд за најмногу по националност во едно издание. Лучијано Спалети ќе ги предводи „аѕурите“ во Германија, додека уште четворица Италијанци - Винченцо Монтела, Доменико Тедеско, Марко Роси и Франческо Калзона ќе ги предводат Турција, Белгија, Унгарија и Словенија.

Домаќинот очекува најмалку 650 илјади навивачи на сите натпревари (51)

Просечната цена на билетите за првите натпревари е од 300 – 400 евра.

Според обложувачниците - најголем фаворит е Англија (коефициент 5,0/математички шанси = 20%). зш/

Фото: ЕПА

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан