• недела, 14 јули 2024
Што е Проект 2025? Што треба да знаете за конзервативниот план за втора администрација на Трамп

Што е Проект 2025? Што треба да знаете за конзервативниот план за втора администрација на Трамп

12 јули 2024 Си-Би-Ес њуз Гласачите во последните недели почнаа...

Орбан се сретна со Трамп во рамки на самопрогласената „мировна мисија“

Орбан се сретна со Трамп во рамки на самопрогласената „мировна мисија“

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан се сретна со поранешниот американски...

Бајден вели дека е најквалификуван соперник на Трамп и оти може да го победи на изборите

Бајден вели дека е најквалификуван соперник на Трамп и оти може да го победи на изборите

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - Претседателот на САД Џо Бајден синоќа на прес брифинг по повод з...

Годишната стапка на инфлацијата во САД во јуни се намали на три отсто, берзите реагираа со пораст на цените на акциите

Годишната стапка на инфлацијата во САД во јуни се намали на три отсто, берзите реагираа со пораст на цените на акциите

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Годишнатата стапка на инфлацијата во САД во јуни се намали трет месе...

САД издвоија уште 100 милиони долари помош за Палестинците во Газа и Западниот брег

САД издвоија уште 100 милиони долари помош за Палестинците во Газа и Западниот брег

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - САД издвоија дополнителни 100 милиони долари помош за Палестинците в...

Берхалтер ја напушти клупата на САД

Берхалтер ја напушти клупата на САД

Њујорк, 11 јули 2024 (МИА) – Челниците на Фудбалската федерација на Соединетите Американски Држа...

Две третини од Американците сакаат Бајден да се повлече од изборната трка

Две третини од Американците сакаат Бајден да се повлече од изборната трка

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Две третини од Американците сакаат американскиот претседател Џо Бајд...

Москва нема да се приклучи на евентуален самит за Украина, вели дека мировните предлози се игнорирани

Москва нема да се приклучи на евентуален самит за Украина, вели дека мировните предлози се игнорирани

Москва, 11 јули 2024 (МИА) -  Русија не планира да учествува на кој било втор мировен самит кој...

Бајден - Стармер: Американско-британските односи посилни од кога било

Бајден - Стармер: Американско-британските односи посилни од кога било

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден го прими новиот британски премие...

Хејли им дозволи на своите делегати да го поддржат Трамп на Националната конвенција на републиканците

Хејли им дозволи на своите делегати да го поддржат Трамп на Националната конвенција на републиканците

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) – Ники Хејли им дозволи на делегатите што ги освои на овогодишните пре...

Новиот американски претставник во Тајван вети помош за самоодбраната на островот

Новиот американски претставник во Тајван вети помош за самоодбраната на островот

Тајпеј, 10 јули 2024 (МИА) - Новиот американски претставник во Тајван денеска вети дека Вашингтон ќе...

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Украина ќе добие четири ПВО системи Патриот

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) – САД ќе и достават Украина системи за противвоздушна одбрана Патриот...

Сенаторот Бенет јавно изрази сомневање во способноста на Бајден да победи на изборите

Сенаторот Бенет јавно изрази сомневање во способноста на Бајден да победи на изборите

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) - Американскиот сенатор Мајкл Бенет, демократ од Колорадо, изјави дека...

Белата куќа го предупреди Иран да не се меша во американските протести поврзани со Газа

Белата куќа го предупреди Иран да не се меша во американските протести поврзани со Газа

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) - Белата куќа вчера го обвини Иран дека се обидува да ги искористи про...

Бајден: НАТО е помоќен од кога било

Бајден: НАТО е помоќен од кога било

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) – Претседателот на САД, Џо Бајден на отво...

Image

Остани поврзан