• недела, 14 јули 2024
Кипарското прашање во фокусот на средбата Гутереш – Мицотакис

Кипарското прашање во фокусот на средбата Гутереш – Мицотакис

Атина, 12 јули 2024 (МИА) – Кипарското прашање и приоритетите на Грција како непостојана членка на С...

Светот ќе има 200 милиони луѓе помалку на крајот на 21 век поради намалувањето на стапката на наталитетот

Светот ќе има 200 милиони луѓе помалку на крајот на 21 век поради намалувањето на стапката на наталитетот

Лондон, 12 јули 2024 (МИА) - Светот на крајот на 21 век ќе има 200 милиони луѓе помалку отколку што...

Даниела Бел од ОН: Детската болница во Киев многу веројатно е погодена од руски проектил

Даниела Бел од ОН: Детската болница во Киев многу веројатно е погодена од руски проектил

Киев, 9 јули 2024 (МИА) - Шефицата на мисијата за набљудување на човековите права на Обединетите нац...

Седница на Советот за безбедност на ОН по рускиот напад на Киев

Седница на Советот за безбедност на ОН по рускиот напад на Киев

Њујорк, 9 јули 2024 (МИА) - Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе заседава, на барањ...

Студија на ОН: Се зголемуваат ризиците за мигрантите во Медитеранот

Студија на ОН: Се зголемуваат ризиците за мигрантите во Медитеранот

Женева, 5 јули 2024 (МИА) - Се поголем број мигранти и бегалци тргнуваат на опасни патувања од Африк...

Де Доменико: Од почетокот на  војната околу 90 отсто од населението во Газа било раселено барем еднаш

Де Доменико: Од почетокот на  војната околу 90 отсто од населението во Газа било раселено барем еднаш

Женева, 4 јули 2024 (МИА) – Од почетокот на војната во Газа меѓу Израел и Хамас околу 90 отсто од на...

ОН го осудија руското попречување на сателити во Европа

ОН го осудија руското попречување на сателити во Европа

Њујорк, 1 јули 2024 (МИА) - ОН ја осудија руското попречување на работата на сателитските системи во...

Гутереш сè уште не назначил нов шеф на канцеларијата на ОН за хуманитарни прашања

Гутереш сè уште не назначил нов шеф на канцеларијата на ОН за хуманитарни прашања

Женева, 28 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш се уште не назначил нов шеф...

Се зголемува бројот на гладни луѓе во Судан

Се зголемува бројот на гладни луѓе во Судан

Њујорк, 27 јуни 2024 (МИА) – Во најновиот извештај на Обединети нации се предупредува дека во следни...

ОН: Половина милион луѓе во Газа се уште се соочуваат со катастрофален глад

ОН: Половина милион луѓе во Газа се уште се соочуваат со катастрофален глад

Њујорк ,25 јуни 2024 (МИА) - Речиси половина милион луѓе се уште се соочуваат со катастрофало ниво н...

Мисијата на Иран во ОН: Хезболах е способен да се брани себеси и Либан од Израел

Мисијата на Иран во ОН: Хезболах е способен да се брани себеси и Либан од Израел

Њујорк, 21 јуни 2024 (МИА) - Иранската мисија во Обединетите нации денеска соопшти дека либанското д...

ОН: Можно е Израел да ги прекршил основните принципи на законите за војна за време на офанзивата во Газа

ОН: Можно е Израел да ги прекршил основните принципи на законите за војна за време на офанзивата во Газа

Женева, 19 јуни 2024 (МИА) - Израелските сили можеби ги прекршиле основните принципи на законите за...

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за резултатите од мировниот самит во Швајцарија

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за резултатите од мировниот самит во Швајцарија

Њујорк, 18 јуни 2024 (МИА) - Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за ситуацијата во Украи...

Гутереш: Говорот на омраза е показател за дискриминација, злоупотреба, конфликти и злосторства против човештвото

Гутереш: Говорот на омраза е показател за дискриминација, злоупотреба, конфликти и злосторства против човештвото

Њујорк, 18 јуни 2024 (МИА) – Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш, денеска по по...

ОН: Во 2023 година за 72 проценти зголемен бројот на цивилни жртви во конфликтите ширум светот

ОН: Во 2023 година за 72 проценти зголемен бројот на цивилни жртви во конфликтите ширум светот

Женева, 18 јуни 2024 (МИА) – Бројот на цивилни жртви во вооружените конфликти ширум светот минатата...

Image

Остани поврзан