• недела, 21 јули 2024
Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Баку, 20 јули 2024 (МИА) - Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Евр...

Државниот секретар на Ватикан, Паролин во посета на Украина

Државниот секретар на Ватикан, Паролин во посета на Украина

Киев, 20 јули 2024 (МИА) - Државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин е во посета на У...

УНХЦР предвидуваат сурова зима во Украина поради повеќекратните руски напади врз електрани

УНХЦР предвидуваат сурова зима во Украина поради повеќекратните руски напади врз електрани

Киев, 20 јули 2024 (МИА) - Луѓето во Украина ќе се соочат со тешка зима поради енергетската криза пр...

Руски власти: Соборени 26 украински дронови во Ростовската област

Руски власти: Соборени 26 украински дронови во Ростовската област

Москва, 20 јули 2024 (МИА) - Руските власти утринава соопштија дека во текот на претходната ноќ собо...

Руски дронови погодија енергетски објекти во северна Украина, соопштија локалните власти

Руски дронови погодија енергетски објекти во северна Украина, соопштија локалните власти

Киев, 20 јули 2024 (МИА) - Руски беспилотни летала синоќа погодија објекти на енергетската инфрастру...

Убиена поранешна пратеничка во украинскиот парламент и лингвист Ирина Фарион

Убиена поранешна пратеничка во украинскиот парламент и лингвист Ирина Фарион

Киев, 20 јули 2024 (МИА) - Поранешната пратеничка во украинскиот парламент и лингвист Ирина Фарион (...

Сијарто: Зеленски го вовлекува НАТО во украинскиот конфликт, а тоа значи светска војна

Сијарто: Зеленски го вовлекува НАТО во украинскиот конфликт, а тоа значи светска војна

Будимпешта, 19 јули 2024 (МИА) - Владимир Зеленски сака да го вклучи НАТО во украинскиот конфликт, а...

Столтенберг: „Исклучително важно“ е САД и понатаму ја поддржуваат Украина

Столтенберг: „Исклучително важно“ е САД и понатаму ја поддржуваат Украина

Брисел, 18 јули 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска изјави дека е „...

Орбан: Мировната мисија за Украина добро напредува, планираното е постигнато

Орбан: Мировната мисија за Украина добро напредува, планираното е постигнато

Будимпешта, 18 јули 2024 (МИА) - Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан денеска изјави дека неговата „м...

Столтенберг: Командата на НАТО за поддршка на Украина ќе почне да функционира во септември

Столтенберг: Командата на НАТО за поддршка на Украина ќе почне да функционира во септември

Лондон, 18 јули 2024 (МИА) - Командата на НАТО за координирање на поддршката за Украина ќе почне да...

Во Украина топлотен бран и рестрикција на струја

Во Украина топлотен бран и рестрикција на струја

Киев, 18 јули 2024 (МИА) - Во повеќе градови во Украина денеска се забележани температури до 36 степ...

Столтенберг го назначи Патрик Тарнер за висок претставник на НАТО во Украина

Столтенберг го назначи Патрик Тарнер за висок претставник на НАТО во Украина

Вашингтон, 17 јули 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО во заминување Јенс Столтенберг денеска...

Германија ќе ја намали помошта за Украина следната година

Германија ќе ја намали помошта за Украина следната година

Берлин, 17 јули 2024 (МИА) - Германија ќе ја намали воената помош за Украина следната година, покажу...

Земјите од ЕУ имаат мешани резултати во интегрирањето на украинските бегалци

Земјите од ЕУ имаат мешани резултати во интегрирањето на украинските бегалци

Брисел, 17 јули 2024 (МИА) - Многу земји-членки на ЕУ се соочуваат со тешкотии во интегрирањето на у...

Европарламентот усвои Резолуцијата за потребата од континуирана поддршка на ЕУ за Украина 

Европарламентот усвои Резолуцијата за потребата од континуирана поддршка на ЕУ за Украина 

Стразбур, 17 јули 2024 (МИА) - Европскиот парламент ги реафирмира своите позиции за континуираната п...

Image

Остани поврзан