• петок, 24 мај 2024
Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Телефонски разговор Зеленски - Рама за тековната соработка во одбраната

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски на платформата Х објави дека...

Селекторот на Албанија, Силвињо доби албански пасош

Селекторот на Албанија, Силвињо доби албански пасош

Тирана, 22 мај 2024 (МИА) - Селекторот на албанската фудбалска репрезентација Силвио Мендез Кампос Ј...

Во албанското МЕНР повикан српскиот амбасадор во врска со изјавата на вицепремиерот Вулин

Во албанското МЕНР повикан српскиот амбасадор во врска со изјавата на вицепремиерот Вулин

Тирана, 15 мај 2024 (МИА) - Амбасадорот на Република Србија, во Тирана, Слободан Вукчевиќ, вчера беш...

Маринакис: Грција е многу силна за да се исплаши од настани како оној на Рама во Атина

Маринакис: Грција е многу силна за да се исплаши од настани како оној на Рама во Атина

Атина, 13 мај 2024 (МИА) – Грција е многу силна за да се исплаши од ваков настан. Законски беше нево...

Голем интерес на Албанците во Грција за говорот на Рама во Атина

Голем интерес на Албанците во Грција за говорот на Рама во Атина

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Со аплаузи и овации, со албански знамиња во и вон салата, Албанците кои ж...

Рама денеска ќе одржи собир во Атина за Албанците кои живеат во Грција

Рама денеска ќе одржи собир во Атина за Албанците кои живеат во Грција

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама претпладнево ќе одржи митинг во Атина, односн...

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Рама в недела ќе одржи собир во Атина

Атина, 9 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама в недела ќе одржи митинг во Атина, односно соб...

ЕУ одобри шест милијарди евра за Балканот, Рама: Историски момент, кој внесува нов импулс во процесот на проширување

ЕУ одобри шест милијарди евра за Балканот, Рама: Историски момент, кој внесува нов импулс во процесот на проширување

Тирана, 7 мај 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама ја оцени како историски момент, кој, според н...

Рама во дводневна посета на Франција

Рама во дводневна посета на Франција

Париз, 12 април 2024 (МИА) – Премиерот на Албанија, Еди Рама со средба со францускиот претседател Ем...

Рама: Нов рекорд за туризмот, 1,7 милиони туристи ја посетија нашата земја во првите три месеци од годинава

Рама: Нов рекорд за туризмот, 1,7 милиони туристи ја посетија нашата земја во првите три месеци од годинава

Тирана, 6 април 2024 (МИА) - Во првите три месеци од годинава Албанија ја посетиле над 1,7 милиони т...

Рама: Восхитувачки убавини на Пустец покрај Преспанското Езеро, кои мора да се видат

Рама: Восхитувачки убавини на Пустец покрај Преспанското Езеро, кои мора да се видат

Тирана, 21 март 2024 (МИА) – Албанскиот премиер Еди Рама преку објава н...

Новинарката на Сири ТВ повторно го налути Рама, тој ја турнал и одбил да одговори

Новинарката на Сири ТВ повторно го налути Рама, тој ја турнал и одбил да одговори

Тирана, 19 март 2024 (МИА) - Новинарка на Сири ТВ повторно го налути албанскиот премиер, Еди Рама, п...

Рама демантира дека се испазарил со „нон грата“ за договорот за нормализирање на работата во Парламентот

Рама демантира дека се испазарил со „нон грата“ за договорот за нормализирање на работата во Парламентот

Тирана, 13 март 2024 (МИА) - Премиерот Еди Рама првпат реагираше во врска со постигнатиот договор ме...

Рама: Воздухопловна база во Кучово е безбедносен елемент за регионот, кој е загрозен од неоимперијалистичката закана на Русија

Рама: Воздухопловна база во Кучово е безбедносен елемент за регионот, кој е загрозен од неоимперијалистичката закана на Русија

Тирана, 4 март 2024 (МИА) - Воздухопловната база на НАТО во Кучово е безбедносен елемент за нашиот р...

Рама со амбиции за четврти мандат, сака историска победа во 2025 година

Рама со амбиции за четврти мандат, сака историска победа во 2025 година

Тирана, 3 март 2024 (МИА) - Лидерот на Социјалистичката партија и актуелен албански премиер, Еди Рам...

Image

Остани поврзан