• вторник, 16 јули 2024
Израел испраќа делегација во Каиро за понатамошни мировни преговори

Израел испраќа делегација во Каиро за понатамошни мировни преговори

Ерусалим, 11 јули 2024 (МИА) - Израел ќе испрати делегација во Каиро на понатамошни разговори со пос...

Москва нема да се приклучи на евентуален самит за Украина, вели дека мировните предлози се игнорирани

Москва нема да се приклучи на евентуален самит за Украина, вели дека мировните предлози се игнорирани

Москва, 11 јули 2024 (МИА) -  Русија не планира да учествува на кој било втор мировен самит кој...

Бела куќа: Се уште има разлики во позициите на Израел и Хамас за договорот за прекин на огнот

Бела куќа: Се уште има разлики во позициите на Израел и Хамас за договорот за прекин на огнот

Вашингтон, 9 јули 2024 (МИА) - Високи претставници на САД се во Каиро заради преговори за постигнува...

Нетанјаху објави список од четири барања за кои не може да се преговара

Нетанјаху објави список од четири барања за кои не може да се преговара

Тел Авив, 8 јули 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави четири услови за кои не...

Германија се повлекува од воздухопловната база во Нигер откако не успеаја преговорите за правниот статус на војниците

Германија се повлекува од воздухопловната база во Нигер откако не успеаја преговорите за правниот статус на војниците

Берлин, 6 јули 2024 (МИА) - Германија ќе ги повлече своите сили од воздухопловната база во Нигер, от...

Нетанјаху подготвува тим за продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа

Нетанјаху подготвува тим за продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа

Ерусалим, 4 јули 2024 (МИА) – Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху подготвува екипа за обнова на...

Едерсон ги договори условите со Ал-Наср

Едерсон ги договори условите со Ал-Наср

Ријад, 4 јули 2024 (МИА) - Голманот на Манчестер сити, Едерсон е блиску до преселба во Ал-Наср од Са...

Писонеро: Темпото на преговорите за членство во ЕУ зависи од исполнувањето на условите од страна на земјите кандидати

Писонеро: Темпото на преговорите за членство во ЕУ зависи од исполнувањето на условите од страна на земјите кандидати

Брисел, 3 јули 2024 (МИА) – Европската комисија е сосема јасна во ставот дека приемот на нови членки...

Мадуро: Повторно ќе започнат разговорите со САД за договорите потпишани во Катар

Мадуро: Повторно ќе започнат разговорите со САД за договорите потпишани во Катар

Каракас, 2 јули 2024 (МИА) - Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека го прифатил предло...

Хамас: Нема напредок во преговорите со Израел за прекин на огнот во Газа

Хамас: Нема напредок во преговорите со Израел за прекин на огнот во Газа

Бејрут, 29 јуни 2024 (МИА) - Осама Хамдан, висок функционер на милитантната исламистичка група Хамас...

Фон дер Лајен им честиташе на Молдавија и Украина за почетокот на пристапните преговори

Фон дер Лајен им честиташе на Молдавија и Украина за почетокот на пристапните преговори

Брисел, 25 јуни 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска со...

Кулеба се заблагодари за почетокот на преговорите за пристапување на Украина во ЕУ

Кулеба се заблагодари за почетокот на преговорите за пристапување на Украина во ЕУ

Киев, 24 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба денеска во Луксем...

Одложени преговорите за помирување меѓу Хамас и Фатах

Одложени преговорите за помирување меѓу Хамас и Фатах

Газа, 24 јуни 2024 (МИА) - Преговорите за помирување меѓу палестинските организации Хамас и Фатах, ч...

Продолжуваат преговорите за формирање на идната белгиска влада

Продолжуваат преговорите за формирање на идната белгиска влада

Брисел, 19 јуни 2024 (МИА) - Разговорите за формирање на следната федерална влада на Белгија продолж...

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претсе...

Image

Остани поврзан