• вторник, 16 јули 2024
Либан: Во израелски напад загина командант на Хезболах

Либан: Во израелски напад загина командант на Хезболах

Триполи, 3 јули 2024 (МИА) – Висок командант на Хезболах денеска загина откако со ракета беше погоде...

Хабиб: Либан не сака војна со Израел

Хабиб: Либан не сака војна со Израел

Бејрут, 3 јули 2024 (МИА) – Шефот на либанската дипломатија, Абдула Бу Хабиб, изјави дека неговата з...

Либан повикува на засилен притисок врз Израел за запирање на воените напади

Либан повикува на засилен притисок врз Израел за запирање на воените напади

Бејрут, 29 јуни 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Либан, Абдала Боу Хабиб, ги повика д...

Германија повика Иран да помогне во спречувањето на зголемување на тензиите на Блискиот Исток

Германија повика Иран да помогне во спречувањето на зголемување на тензиите на Блискиот Исток

Берлин, 28 јуни 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок му порача на...

САД го предупредија Израел дека офанзивата во Либан може да предизвика поширока војна и да го вовлече Иран

САД го предупредија Израел дека офанзивата во Либан може да предизвика поширока војна и да го вовлече Иран

Вашингтон, 24 јуни 2024 (МИА) - Шефот на Здружениот ГШ на американската армија предупреди дека израе...

Се поизвесна војната помеѓу Израел и Хезболах

Се поизвесна војната помеѓу Израел и Хезболах

Скопје, 24 јуни 2024 (МИА) – Од почетокот на војната помеѓу Израел и Хамас меѓународната заедница пр...

Галант: Израел е подготвен за „секаква акција што може да биде неопходна во Газа, Либан и дополнителни подрачја“

Галант: Израел е подготвен за „секаква акција што може да биде неопходна во Газа, Либан и дополнителни подрачја“

Тел Авив, 23 јуни 2024 (МИА) - Израел е подготвен за „секаква акција што може да биде неопходна во Г...

Израелската армија ги одобри плановите за офанзива во Либан

Израелската армија ги одобри плановите за офанзива во Либан

Тел Авив, 19 јуни 2024 (МИА) - Израелските одбранбени сили (ИДФ) синоќа објавија дека ги одобриле пл...

Либан не сака ескалација на конфликтот со Израел, тврди либанскиот премиер Микати

Либан не сака ескалација на конфликтот со Израел, тврди либанскиот премиер Микати

Бејрут, 18 јуни 2024 (МИА) - Либанскиот премиер Наџиб Микати денеска по разговорите со американскиот...

Хохштајн ги започна разговорите во Бејрут за деескалација на ситуацијата на југ

Хохштајн ги започна разговорите во Бејрут за деескалација на ситуацијата на југ

Бејрут, 18 јуни 2024 (МИА) - Американскиот специјален пратеник Амос Хохштајн денеска започна клучни...

Хезболах ги засили своите напади за да покаже колку скапа би била сеопфатна војна

Хезболах ги засили своите напади за да покаже колку скапа би била сеопфатна војна

Бејрут, 14 јуни 2024 (МИА) - Висок функционер на либанската екстремистичка организација Хезболах, ше...

Повеќе од 200 ракети истрелани од Либан, откако Израел уби командант на Хезболах

Повеќе од 200 ракети истрелани од Либан, откако Израел уби командант на Хезболах

Бејрут, 13 јуни 2024 (МИА) - Стотици ракети беа истрелани синоќа од либанска територија кон северен...

Израелска војска: Околу 90 проектили истрелани од Либан кон северен Израел, неколку пресретнати

Израелска војска: Околу 90 проектили истрелани од Либан кон северен Израел, неколку пресретнати

Ерусалим, 12 јуни 2024 (МИА) - Израелската војска соопшти дека околу 90 проектили биле истрелани ден...

ИДФ: Врз Израел истрелани околу 50 ракети од Либан, нема повредени

ИДФ: Врз Израел истрелани околу 50 ракети од Либан, нема повредени

Тел Авив, 11 јуни 2024 (МИА) - Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека од Либан биле истрелани...

Гутереш повика на прекин на непријателствата долж линијата на разграничување меѓу Израел и Либан

Гутереш повика на прекин на непријателствата долж линијата на разграничување меѓу Израел и Либан

Њујорк, 7 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш апелираше за прекин на непри...

Image

Остани поврзан