• недела, 16 јуни 2024
ЕВРО2024: Шпанија убедлива против Хрватска, Јамал испиша историја

ЕВРО2024: Шпанија убедлива против Хрватска, Јамал испиша историја

  Берлин, 15 јуни 2024 (МИА) – Шпанија со победа го почна настапот на Европското фудбал...

Нагелсман пишува историја како најмлад селектор на европските првенства

Нагелсман пишува историја како најмлад селектор на европските првенства

Берлин, 14 уни 2024 (МИА) - Селекторот на германската репрезентација Јулијан Нагелсман ќе влезе во и...

Ѓоковиќ: Никогаш нема да кажам кој е најдобар тенисер во историјата

Ѓоковиќ: Никогаш нема да кажам кој е најдобар тенисер во историјата

Белград, 16 мај 2024 (МИА) – Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ призна дека од почит кон сите шампио...

Манчестер сити постави клупски рекорд

Манчестер сити постави клупски рекорд

Лондон, 21 април 2024 (МИА) - Манчестер сити вчеравечер го победи Челзи (1:0) во полуфиналето на ФА...

Истражување: Кафето „Арабика“ настанало со вкрстување на два други вида, пред стотици илјади години

Истражување: Кафето „Арабика“ настанало со вкрстување на два други вида, пред стотици илјади години

Бафало, 17 април 2024 (МИА) - Истражувачите од Универзитетот на Бафало во Њујорк, САД, тврдат оти го...

Предавање во ИНИ за просветната дејност во манастирите и медресите во Македонија од 14 до 17 век

Предавање во ИНИ за просветната дејност во манастирите и медресите во Македонија од 14 до 17 век

Скопје, 17 април 2024 (МИА) - Петти студиски ден организира денеска Инс...

Баер стана шампион на Германија за прв пат во својата историја

Баер стана шампион на Германија за прв пат во својата историја

Леверкузен, 14 април 2024 (МИА) - Баер Леверкузен предводен од Чаби Алонсо го обезбеди трофејот во г...

За прв пат во историјата на НБА, три екипи атакуваат на првото место во Конференцијата пред последното коло во регуларниот дел од сезоната

За прв пат во историјата на НБА, три екипи атакуваат на првото место во Конференцијата пред последното коло во регуларниот дел од сезоната

Сан Антонио, 13 април 2024 (МИА) - Во Западната конференција на НБА-лигата се создаде досега невиден...

Дончиќ следната година би можел да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА

Дончиќ следната година би можел да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА

Далас, 2 април 2024 (МИА) - Лука Дончиќ е во конкуренција за најголемиот договор во историјата на НБ...

Претседателот на ДР Конго за првпат во историјата на земјата назначи премиерка

Претседателот на ДР Конго за првпат во историјата на земјата назначи премиерка

Киншаса, 2 април 2024 (МИА) - Претседателот на Демократска Република Конго, Феликс Цисекеди, синоќа...

Харден влезе во ТОП 20 стрелци во историјата на НБА

Харден влезе во ТОП 20 стрелци во историјата на НБА

Лос Анџелес, 18 март 2024 (МИА) – Кошаркарот на Лос Анџелес клиперс, Џејмс Харден се искачи на 20. м...

Медиумите во Белгија го обвинуваат Путин дека лаже за историјата на земјата

Медиумите во Белгија го обвинуваат Путин дека лаже за историјата на земјата

Брисел, 7 март 2024 (МИА) - Белгиските медиуми денеска ја дефинираа како лага изјавата на рускиот пр...

Пожарот „Смоукхаус Крик“ официјално е најголемиот во историјата на Тексас

Пожарот „Смоукхаус Крик“ официјално е најголемиот во историјата на Тексас

Остин, 29 февруари 2024 (МИА) - Пожарот „Смоукхаус Крик“ во Тексас и официјално стана најголемиот по...

Кер ќе стане најплатениот тренер во историјата на НБА

Кер ќе стане најплатениот тренер во историјата на НБА

Сан Франциско, 24 февруари 2024 (МИА) - Тренерот на Голден Стејт, Стив Кер наскоро ќе потпише нов до...

Филм на Нетфликс за Александар Македонски предизвикува контроверзии

Филм на Нетфликс за Александар Македонски предизвикува контроверзии

Атина, 20 февруари 2024 (МИА) - Грчката министерка за култура Лина Мендони ја критикуваше новата сер...

Image

Остани поврзан