• четврток, 18 јули 2024
Топлотниот бран поволен за жетвата на јачменот и пченицата, останатите култури загрозени

Топлотниот бран поволен за жетвата на јачменот и пченицата, останатите култури загрозени

Скопје, 12 јули 2024 (МИА) - Топлотниот бран со многу високи температури што ја зафати земјава непов...

Високите температури ги зголемија потребите за вода кај земјоделските култури

Високите температури ги зголемија потребите за вода кај земјоделските култури

Скопје, 21 јуни 2024 (МИА) - Топлотниот бран што ја зафати земјава негативно влијае врз земјоделство...

Да продолжи прихраната на овошките, но и третирањето против болести и штетници,  порачуваат агрометеоролозите

Да продолжи прихраната на овошките, но и третирањето против болести и штетници, порачуваат агрометеоролозите

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - По минатата недела кога во попладневните часови беше изразено променливо...

Земјоделците да ги заштитат посевите, повремените врнежи погодни за појава на плевели, болести и штетници

Земјоделците да ги заштитат посевите, повремените врнежи погодни за појава на плевели, болести и штетници

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Променливото време со повремени врнежи дожд е погодно за појава на плеве...

Најавените врнежи поволни за земјоделството

Најавените врнежи поволни за земјоделството

Скопје, 22 април 2024 (МИА) - Актуелните временски услови со променлива облачност и врнежи се очекув...

Нетпросечно топлото време неповолно за земјоделските култури

Нетпросечно топлото време неповолно за земјоделските култури

Скопје, 15 април 2024 (МИА) - Високите температури со натпросечни вредности што ја зафатија земјава,...

Најавените врнежи добредојдени за земјоделството

Најавените врнежи добредојдени за земјоделството

Скопје, 1 март 2024 (МИА) - Стабилното време изминатата седмица, како и дневните температури кои дос...

Натпросечните температури ги „разбудија“ овошките, времето поволно за резидба и подготовка на пластениците

Натпросечните температури ги „разбудија“ овошките, времето поволно за резидба и подготовка на пластениците

Скопје, 22 февруари 2024 (МИА) - Стабилното, суво и релативно топло време, како и дневните температу...

Ако почвените услови дозволуваат, земјоделците да продолжат со резидбата на виновата лоза и овошките

Ако почвените услови дозволуваат, земјоделците да продолжат со резидбата на виновата лоза и овошките

Скопје, 16 февруари 2024 (МИА) - Врнежите од дожд кон крајот на минатата недела беа добродојдени за...

Може да почне или да продолжи кроењето на овошките и виновата лоза ако дозволуваат почвените услови, велат агрометеоролозите

Може да почне или да продолжи кроењето на овошките и виновата лоза ако дозволуваат почвените услови, велат агрометеоролозите

Скопје, 8 февруари 2024 (МИА) - Земјоделците може да почнат или да продолжат со кроење на виновата л...

Ниските температури не предизвикаа штети во земјоделството, може да почне резидбата на виновата лоза

Ниските температури не предизвикаа штети во земјоделството, може да почне резидбата на виновата лоза

Скопје, 3 февруари 2024 (МИА) - Студеното време минатата недела, со температури под нулата, не преди...

Земјоделските култури засега без последици, штети ќе има ако минусните температури се задржат повеќе денови

Земјоделските култури засега без последици, штети ќе има ако минусните температури се задржат повеќе денови

Скопје, 23 јануари 2024 (МИА) - Негативните температури што се спуштија до -18 степени на некои мест...

Земјоделските култури во фаза на зимско мирување, засега ги издржуваат негативните температури

Земјоделските култури во фаза на зимско мирување, засега ги издржуваат негативните температури

Скопје, 18 јануари 2024 (МИА) - Негативните минимални температури што изминатите денови ја зафатија...

Вработените на АД Водостопанство бараат од Владата решение за платите, во спротивно најавуваат протести

Вработените на АД Водостопанство бараат од Владата решение за платите, во спротивно најавуваат протести

Скопје, 31 август 2023 (МИА) - Владата во најбрз можен рок да излезе со решение за платите на вработ...

По четири дена неделно на фарма, така се учи земјоделство во Швајцарија

По четири дена неделно на фарма, така се учи земјоделство во Швајцарија

Скопје, 25 септември 2022 (МИА) - Само еден или 1,5 ден теорија, сè останато пракса. Престој и работа д...

Image

Остани поврзан