• недела, 16 јуни 2024
Холивудските ѕвезди собраа 28 милиони долари за кампањата на Бајден

Холивудските ѕвезди собраа 28 милиони долари за кампањата на Бајден

Вашингтон, 16 јуни 2024 (МИА) – Голем број холивудски ѕвезди, меѓу кои и Џорџ Клуни и Џулија Робертс...

Ханије: Подготвени сме за сеопфатен договор, во согласност со планот на САД

Ханије: Подготвени сме за сеопфатен договор, во согласност со планот на САД

Газа, 16 јуни 2024 (МИА) - Главниот лидер на палестинскиот Хамас, Исмаил Ханијe, денеска изјави дека...

САД уништи седум радари на територијата контролирана од Хутите

САД уништи седум радари на територијата контролирана од Хутите

Вашингтон, 16 јуни 2024 (МИА) - Централната команда на американската армија (ЦЕНТКОМ) денеска соопшт...

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Берн, 15 јуни 2024 (МИА) – Потпретседателката на САД, Камала Харис денеска најави нова помош за Укра...

САД за уште една година ја продолжија уредбата за вонредна ситуација на Западен Балкан

САД за уште една година ја продолжија уредбата за вонредна ситуација на Западен Балкан

Вашингтон, 15 јуни 2024 (МИА) – Претседателот на САД, Џо Бајден за уште една година ја продолжи уред...

Американските сили нападнаа цели на јеменските бунтовници Хути

Американските сили нападнаа цели на јеменските бунтовници Хути

Вашингтон, 15 јуни 2024 (МИА) – Централната команда на САД (ЦЕНТКОМ) денеска соопшти дека американск...

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Брисел, 15 јуни 2024 (МИА) - Самитот на НАТО во јули во Вашингтон, прво и основно, ќе биде славење н...

Остин: Преголем е бројот на жртви во Појасот Газа

Остин: Преголем е бројот на жртви во Појасот Газа

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин го повика Израел да сто...

САД ја санкционираат израелската група Цав 9 поради опструкција на помошта во Газа

САД ја санкционираат израелската група Цав 9 поради опструкција на помошта во Газа

Вашингтон, 14 јуни 2024 (МИА) - Американската влада денеска воведе санкции за радикалната израелска...

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

САД и Украина потпишаа долгорочен безбедносен договор на Г7 (ДПЛ)

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателите на Соединетите Американски Држави и Украина денеска потпиш...

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

САД, Велика Британија и Канада ја обвинија Русија дека се обидува да влијае на изборите во Молдавија

Кишинај, 13 јуни 2024 (МИА) - Владите на САД, Велика Британија и Канада денеска ја обвинија Русија д...

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Франција и САД ја повикуваат новата влада во Северна Македонија да оста...

Хамас бара писмени гаранции од САД за спроведување на договорот за примирје

Хамас бара писмени гаранции од САД за спроведување на договорот за примирје

Каиро, 12 јуни 2024 (МИА) - Хамас сака писмени гаранции од САД за спроведување на договорот за траен...

Захарова за новите санкции: Русија нема да ги остави без одговор агресивните акции на САД

Захарова за новите санкции: Русија нема да ги остави без одговор агресивните акции на САД

Москва, 12 јуни 2024 (МИА) - Русија нема да ги остави без одговор агресивните дејствија на САД, изја...

Бајден замина на самитот на Г7

Бајден замина на самитот на Г7

Вашингтон, 12 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска замина за Италија на сре...

Image

Остани поврзан