• недела, 21 јули 2024
Руски власти: Соборени 26 украински дронови во Ростовската област

Руски власти: Соборени 26 украински дронови во Ростовската област

Москва, 20 јули 2024 (МИА) - Руските власти утринава соопштија дека во текот на претходната ноќ собо...

Руски дронови погодија енергетски објекти во северна Украина, соопштија локалните власти

Руски дронови погодија енергетски објекти во северна Украина, соопштија локалните власти

Киев, 20 јули 2024 (МИА) - Руски беспилотни летала синоќа погодија објекти на енергетската инфрастру...

Бајден: САД се залага за ослободување на Гершкович

Бајден: САД се залага за ослободување на Гершкович

Вашингтон, 19 јули 2024 (МИА) - САД вршат притисок за ослободување на новинарот Еван Гершкович, кој...

Руското обвинителство бара 18 години затвор за американскиот новинар Гершкович

Руското обвинителство бара 18 години затвор за американскиот новинар Гершкович

Москва, 19 јули 2024 (МИА) - Руското обвинителство бара 18-годишна затворска казна за американскиот...

Американскиот новинар Еван Гершкович на второ рочиште за обвиненијата за шпионажа

Американскиот новинар Еван Гершкович на второ рочиште за обвиненијата за шпионажа

Екатеринбург, 18 јули 2024 (МИА) - Новинарот на „Волстрит журнал“ Еван Гершкович денеска се појави п...

Блумберг: Русија и Украина треба да разменат 90 воени заробеници

Блумберг: Русија и Украина треба да разменат 90 воени заробеници

Мoсква, 17 јули 2024 (МИА) - Русија и Украина денеска треба да разменат 90 воени заробеници, договор...

Руската компанија Форес ќе плати награда од 15 милиони рубљи за првиот соборен Ф-16

Руската компанија Форес ќе плати награда од 15 милиони рубљи за првиот соборен Ф-16

Москва, 17 јули 2024 (МИА) - Руската компанија Форес има намера да исплати награда од 15 милиони руб...

Претседателот на Европскиот совет со критики за унгарскиот премиер Виктор Орбан во однос на преговорите за Украина

Претседателот на Европскиот совет со критики за унгарскиот премиер Виктор Орбан во однос на преговорите за Украина

Брисел, 16 јули 2024 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска го прекори унгарс...

Американскиот новинар Гершкович во четврток повторно пред руски суд

Американскиот новинар Гершкович во четврток повторно пред руски суд

Москва, 16 јули 2024 (МИА) - Новинарот на „Волстрит журнал“, Еван Гершкович, во четврток ќе се појав...

Министерството за одбрана на Русија испрати 150.000 регрути на обука

Министерството за одбрана на Русија испрати 150.000 регрути на обука

Москва, 15 јули 2024 (МИА) - Во рамки на пролетната регрутација, 150.000 лица се испратени во воена...

Експерти тврдат дека Олимписките игри во Париз ќе бидат предмет на голем број кибер напади од Русија

Експерти тврдат дека Олимписките игри во Париз ќе бидат предмет на голем број кибер напади од Русија

Хелсинки, 15 јули 2024 (МИА) - Финска компанија за кибер безбедност очекува Олимписките игри во Пари...

Продолжени санкциите на ЕУ кон Иран поради поддршка на Русија и на милитанти на Блискиот Исток 

Продолжени санкциите на ЕУ кон Иран поради поддршка на Русија и на милитанти на Блискиот Исток 

Брисел, 15 јули 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување за уште една година...

Кремљ го осуди обидот за атентат врз Трамп

Кремљ го осуди обидот за атентат врз Трамп

Москва, 14 јули 2024 (МИА) – Кремљ ги осудува актите на насилство во политичката борба, изјави портп...

Захарова: САД да направат попис на нивните политики за поттикнување омраза

Захарова: САД да направат попис на нивните политики за поттикнување омраза

Москва, 14 јули 2024 (МИА) – Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захар...

Британско разузнавање: Русија загубила повеќе од 70.000 воен персонал во последните два месеца

Британско разузнавање: Русија загубила повеќе од 70.000 воен персонал во последните два месеца

Лондон, 12 јули 2024 (МИА) - Руските вооружени сили изгубија повеќе од 70.000 војници во нивните вое...

Image

Остани поврзан