• недела, 14 јули 2024
Нетанјаху: Посветен сум на рамковниот договор за прекин на огнот во Газа

Нетанјаху: Посветен сум на рамковниот договор за прекин на огнот во Газа

Ерусалим, 11 јули 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека останува п...

Нетанјаху објави листа на барања за кои нема преговори со Хамас

Нетанјаху објави листа на барања за кои нема преговори со Хамас

Ерусалим, 9 јули 2024 (МИА) – Додека израелскиот тим се подготвува да отпатува за Каиро и за Доха, к...

Семејствата на заложниците апелираат до Нетанјаху да го одложи говорот во американскиот Конгрес

Семејствата на заложниците апелираат до Нетанјаху да го одложи говорот во американскиот Конгрес

Ерусалим, 8 јули 2024 (МИА) - Групата што ги претставува семејствата на израелските заложници кои се...

Нетанјаху објави список од четири барања за кои не може да се преговара

Нетанјаху објави список од четири барања за кои не може да се преговара

Тел Авив, 8 јули 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави четири услови за кои не...

Нетанјаху подготвува тим за продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа

Нетанјаху подготвува тим за продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот Газа

Ерусалим, 4 јули 2024 (МИА) – Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху подготвува екипа за обнова на...

Нетанјаху: Војната нема да заврши сè додека Хамас е на власт

Нетанјаху: Војната нема да заврши сè додека Хамас е на власт

Ерусалим, 2 јули 2024 (МИА) – Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска ги критикуваше анонимн...

Нетанјаху: Израел напредува кон елиминација на терористичката војска на Хамас

Нетанјаху: Израел напредува кон елиминација на терористичката војска на Хамас

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Израел „напредува к...

Нетанјаху: Нема замена за победата над Хамас

Нетанјаху: Нема замена за победата над Хамас

Израел, 30 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска потврди дека израелските...

Масовни протести во повеќе израелски градови, демонстрантите побараа предвремени избори

Масовни протести во повеќе израелски градови, демонстрантите побараа предвремени избори

Тел Авив, 30 јуни 2024 (МИА) - Во Тел Авив, Ерусалим и други израелски градови вчера се одржаа масов...

Антивладини протести во Израел,  демонстрантите бараат да се прифати договорот за прекин на огнот

Антивладини протести во Израел, демонстрантите бараат да се прифати договорот за прекин на огнот

Тел Авив, 27 јуни 2024 (МИА) - Демонстранти во Тел Авив синоќа побараа оставка од премиерот Бенјамин...

Истакнати Израелци го повикуваат Вашингтон да го откаже обраќањето на Нетанјаху во американскиот Конгрес

Истакнати Израелци го повикуваат Вашингтон да го откаже обраќањето на Нетанјаху во американскиот Конгрес

Ерусалим, 26 јуни 2024 (МИА) - Група истакнати Израелци, меѓу кои и поранешниот премиер Ехуд Барак,...

Нетанјаху: Наскоро ќе завршат интензивните борби против Хамас, но не и војната

Нетанјаху: Наскоро ќе завршат интензивните борби против Хамас, но не и војната

Ерусалим, 24 јуни 2024 (МИА) – Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху вчера изјави дека наскоро ќе...

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Нетанјаху: Блинкен се обврза дека ќе ги укине ограничувањата за испораките на оружје од САД

Тел Авив, 18 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека американск...

Најмалку тројца ранети и осум уапсени демонстранти пред резиденцијата на Нетанјаху во Ерусалим

Најмалку тројца ранети и осум уапсени демонстранти пред резиденцијата на Нетанјаху во Ерусалим

Ерусалим, 18 јуни 2024 (МИА) - Најмалку три лица се повредени, а осум се уапсени доцна синоќа во Еру...

Нетанјаху ја распушти воената влада

Нетанјаху ја распушти воената влада

Ерусалим, 17 јуни 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја распушти воената влада, кој...

Image

Остани поврзан