• петок, 21 јуни 2024
Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за резултатите од мировниот самит во Швајцарија

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за резултатите од мировниот самит во Швајцарија

Њујорк, 18 јуни 2024 (МИА) - Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за ситуацијата во Украи...

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Харис: Нема да бидат донесени одлуки на вечерашниот самит на лидерите на ЕУ

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Ирскиот премиер Сајмон Харис попладнево изјави дека на неформалниот сос...

Кремљ вели дека самитот за Украина дал „нула“ резултати

Кремљ вели дека самитот за Украина дал „нула“ резултати

Москва, 17 јуни 2024 (МИА) - Кремљ денеска соопшти дека меѓународниот мировен самит за Украина, пред...

Сиљановска-Давкова на мировниот самит за Украина: Компромисите со меѓународното право и принципи можат да го компромитираат европскиот и светскиот мир

Сиљановска-Давкова на мировниот самит за Украина: Компромисите со меѓународното право и принципи можат да го компромитираат европскиот и светскиот мир

Скопје, 16 јуни 2024 (МИА) - Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што вике...

Декларацијата на самитот во Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

Декларацијата на самитот во Украина најверојатно нема да биде потпишана од сите учесници

Виена, 16 јуни 2024 (МИА) - Не се очекува сите учесници на мировниот самит во Украина во Швајцарија...

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Брисел, 15 јуни 2024 (МИА) - Самитот на НАТО во јули во Вашингтон, прво и основно, ќе биде славење н...

Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 за неговото историско обраќање

Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 за неговото историско обраќање

Бари, 14 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск пристигна на Самитот на Г7 што се одржува во јужното итал...

Самитот за Украина ги привлече светските лидери, но нема да ја изолира Русија

Самитот за Украина ги привлече светските лидери, но нема да ја изолира Русија

Женева, 14 јуни 2024 (МИА) - Светските лидери ќе му се придружат на украинскиот претседател Володими...

Во Бечиќи започнува 11. Самит на министри за финансии, гувернери и директори на даночни управи

Во Бечиќи започнува 11. Самит на министри за финансии, гувернери и директори на даночни управи

Будва, 14 јуни 2024 (МИА) - Во Бечиќи денеска и утре се одржува 11. Регионален самит на министри за...

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Мишел: Отсуството на Кина на самитот во Швајцарија е разочарувачко

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, ја критикуваше одлуката на...

Швајцарија пријави кибер напади пред почетокот на самитот за Украина

Швајцарија пријави кибер напади пред почетокот на самитот за Украина

Берн, 13 јуни 2024 (МИА) - Швајцарскиот Национален центар за кибер безбедност (НЦСЦ) пријави напади...

Членките на Г7 договорија заем за Украина од 50 милијарди долари од замрзнати руски средства

Членките на Г7 договорија заем за Украина од 50 милијарди долари од замрзнати руски средства

Бари, 13 јуни 2024 (МИА) - На отворањето на Самитот на Г7 што почна денеска во одморалиштето Борго Е...

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 ќе се сретне со Бајден, Зеленски, Макрон и Ердоган

Рим, 13 јуни 2024 (МИА) - Папата Франциск во рамки на Самитот на Г7 во јужното италијанско одморалиш...

Самит на шефови на држави и влади и министерски состанок на ПСЈИЕ во Скопје

Самит на шефови на држави и влади и министерски состанок на ПСЈИЕ во Скопје

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) – Самит на шефови на држави и влади на учесниците во Процесот за соработк...

Бајден замина на самитот на Г7

Бајден замина на самитот на Г7

Вашингтон, 12 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска замина за Италија на сре...

Image

Остани поврзан