• недела, 14 јули 2024
Зеленски: Многу сме блиску до постигнување на целта да станеме членка на НАТО

Зеленски: Многу сме блиску до постигнување на целта да станеме членка на НАТО

Вашингтон, 11 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави денеска дека Ук...

Столтенберг на прес-конференција со Зеленски: Иднината на Украина е во НАТО

Столтенберг на прес-конференција со Зеленски: Иднината на Украина е во НАТО

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Иднината на Украина е во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијан...

Борел: Не постои друг мировен план за ЕУ ​​освен „мировната формула“ на Зеленски

Борел: Не постои друг мировен план за ЕУ ​​освен „мировната формула“ на Зеленски

Вашингтон, 11 јули 2024 (МИА) - Европската унија поддржува само еден мировен план за Украина - „миро...

Зеленски во Вашингтон: Не чекајте ноември да и помогнете на Украина

Зеленски во Вашингтон: Не чекајте ноември да и помогнете на Украина

Вашингтон, 10 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика американските п...

Зеленски разочаран од посетата на Моди на Москва во моментот на рускиот напад на детската болница

Зеленски разочаран од посетата на Моди на Москва во моментот на рускиот напад на детската болница

Киев, 9 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја критикуваше денеска посетата...

Зеленски: Украина ќе побара состанок на Советот за безбедност на ОН поради руските напади

Зеленски: Украина ќе побара состанок на Советот за безбедност на ОН поради руските напади

Варшава, 8 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина...

Зеленски во посета на Полска пред самитот на НАТО

Зеленски во посета на Полска пред самитот на НАТО

Киев, 8 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ќе ја посети Варшава, с...

Зеленски во Одеса се сретна со холандскиот и британскиот министер

Зеленски во Одеса се сретна со холандскиот и британскиот министер

Киев, 8 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Одеса оствари средба...

Зеленски им честиташе на лабуристите и на Стармер за победата на изборите во Велика Британија

Зеленски им честиташе на лабуристите и на Стармер за победата на изборите во Велика Британија

Киев, 5 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им честиташе на Лабурис...

Зеленски по нападот врз Дњепар бара поголема противвоздушна одбрана

Зеленски по нападот врз Дњепар бара поголема противвоздушна одбрана

Киев, 3 јули 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска од меѓународната заед...

Орбан го повика Зеленски да ја разгледа можноста за брз прекин на огнот во Украина

Орбан го повика Зеленски да ја разгледа можноста за брз прекин на огнот во Украина

Киев, 2 јули 2024 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан го повика украинскиот претседател Володими...

Зеленски го повика Западот да достави повеќе системи за воздушна одбрана на Украина

Зеленски го повика Западот да достави повеќе системи за воздушна одбрана на Украина

Киев, 30 јуни (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш го повика Западот да и д...

Зеленски: Украина изгуби 80 отсто од капацитетот на термоелектраните и една третина од хидроелектраните

Зеленски: Украина изгуби 80 отсто од капацитетот на термоелектраните и една третина од хидроелектраните

Киев, 29 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека поради рус...

Словенечката претседателка Пирц Мусар во Киев се сретна со Зеленски

Словенечката претседателка Пирц Мусар во Киев се сретна со Зеленски

Киев, 28 јуни 2024 (МИА) - Словенечката претседателка Наташа Пирц Мусар денеска во Киев се сретна со...

Зеленски: Патот на Украина кон Европа и слободата не е само политички, туку и идеолошки

Зеленски: Патот на Украина кон Европа и слободата не е само политички, туку и идеолошки

Киев, 28 јуни 2024 (МИА)  - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека пато...

Image

Остани поврзан