• недела, 21 јули 2024
Кабинет на Сиљановска Давкова: Припадниците на АРМ остануваат на терен во борба со пожарите

Кабинет на Сиљановска Давкова: Припадниците на АРМ остануваат на терен во борба со пожарите

Скопје, 16 јули 2024 (МИА) - Претседателката на државата и врховен командант на вооружените сил...

Честитка од Сиљановска-Давкова до американскиот претседател Бајден по повод Денот на независноста на САД

Честитка од Сиљановска-Давкова до американскиот претседател Бајден по повод Денот на независноста на САД

Скопје, 4 јули 2024 (МИА) -  Претседателката на државата Гордана С...

Муслиу: Партиската логика го надвладеа мерит системот

Муслиу: Партиската логика го надвладеа мерит системот

Скопје, 28 јуни 2024 (МИА) - Законската оправданост и мерит системот за кој цело време зборува претс...

Комеморативна седница во Собранието по повод смртта на Стојан Андов

Комеморативна седница во Собранието по повод смртта на Стојан Андов

Скопје, 19 јуни 2024 (МИА) - Со едноминутно молчење во Собранието денеска му беше оддадена почит на...

Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит, порача претседателката Сиљановска Давкова

Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна почит, порача претседателката Сиљановска Давкова

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) – Добрососедските односи се градат со добра желба, дијалог и меѓусебна по...

Сиљановска Давкова: Преспанскиот договор е правен факт и реалност, ќе го почитувам

Сиљановска Давкова: Преспанскиот договор е правен факт и реалност, ќе го почитувам

Скопје, 27 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова изјави дека Преспанскиот дого...

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Рим, 24 мај 2024 (МИА) – Кирил бил со векови предвремето, Кирил го вградил не само својот живот, тук...

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Честитка од Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Скопје, 24 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Ма...

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Рим, 24 мај 2024 (МИА) - Со посета на базиликата „Свети Климент“, каде...

Радев: Желбата на Република Северна Македонија за дијалог е позитивен знак

Радев: Желбата на Република Северна Македонија за дијалог е позитивен знак

Скопје/Рим, 23 мај 2024 (МИА) – Република Северна Македонија треба да покаже дека навистина сака да...

Сиљановска Давкова: Влашкиот јазик е дел од македонското и од европското културно богатство, потребна е одлучна акција за негово зачувување и промовирање

Сиљановска Давкова: Влашкиот јазик е дел од македонското и од европското културно богатство, потребна е одлучна акција за негово зачувување и промовир...

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, по повод 23 Мај – Национални...

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Рим, 22 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ја...

„Еуркатив“: ЕК ги повика Скопје и Атина да се држат до Договорот од Преспа

„Еуркатив“: ЕК ги повика Скопје и Атина да се држат до Договорот од Преспа

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Портпаролот на Европската Комисија во изјав...

Наумовски:  Користењето на новата додавка на државното име  во документите е избрзано и предвреме

Наумовски: Користењето на новата додавка на државното име во документите е избрзано и предвреме

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Поранешниот вицепремиер за евроинтеграции и...

Амбасада на САД: Ќе продолжиме да ја зајакнуваме важноста на почитување на меѓународните договори и на членството во ЕУ

Амбасада на САД: Ќе продолжиме да ја зајакнуваме важноста на почитување на меѓународните договори и на членството во ЕУ

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Американската амбасада во Скопје во врска с...

Image

Остани поврзан