• четврток, 20 јуни 2024

Швајцарија победи на Евровизија

Швајцарија победи на Евровизија

Малме, 12 мај 2024 (МИА) - Швајцарскиот пејач Немо победи на изборот за песна на Евровизија во шведскиот град Малме, пренесоа светските агенции.

Немо доби 591 поен со песната „The Code“. На второ место е хрватскиот уметник Бејби Лазања со предизвикувачката песна „Рим Тим Таги Дим“ и 547 поени, а зад неа се Украинката Аљона Аљона и Џери Хејл. Нивната емотивна и религиозна песна Тереза ​​и Марија собра 453 поени, јави ДПА. Франција е четврта со 445 бодови, а Еден Голан е петта со 332 бода.

Швајцарија победува на натпреварот по трет пат. Претходниот беше во 1988 година со песната „Ne partez pas sans moi“ од Селин Дион.

Израелката Еден Голан беше пречекана со свирежи и извици „браво“, но салата замолкна поради нејзината изведба, на инсистирање на организаторите.

Конкурсот, кој Европскиот совет за радио и телевизија го утврди како аполитичен, годинава помина под сенка на протести поради учеството на Израел. За прв пат во својата историја, учесник - Холанѓанецот Јост Клајн беше дисквалификуван пред финалето по инцидент со снимател. Неколку часа подоцна, норвешкиот водител се повлече поради вмешаноста на Израел.

Изборот за песна на Евровизија се одржува секоја година од 1956 година. Се емитува на телевизиите на земјите учеснички и привлекува голем интерес кај гледачите. Во 2023 година, над 160 милиони луѓе го гледаа. Годинава проценките се за 180 милиони гледачи.

Натпреварувањето се врати во Шведска откако Лорин го освои по втор пат минатата година - половина век по победата на АББА. Во програмата не учествуваа музичарите од легендарната диско група, но на сцената се појавија нивните аватари од шоуто ABBA Voyage. мс/

фото: Принтскрин

https://youtu.be/CO_qJf-nW0k

Остани поврзан