• понеделник, 25 септември 2023

Покетино го блокира трансферот на Хаверц во Реал

Покетино го блокира трансферот на Хаверц во Реал

Лондон, 4 јуни 2023 (МИА) - Тренерот на Челзи, Маурисио Покетино не сака клубот да го продаде играчот од средниот ред Каи Хаверц.

 

Според новинарот Екрем Конур, Покетино блокирал какви било понуди од Реал Мадрид за 23-годишниот фудбалер. Лондонскиот клуб планира да преговара за продолжување на договорот со Хаверц до 2028 година. Актуелниот договор му е со важност до летото 2025 година.

 

Хаверц минатата сезона забележа 47 настапи за Челзи во сите натпреварувања, постигнувајќи девет голови и една асистенција. 

 

Порталот Трансфермаркт го проценува на 60 милиони евра. зс/

 

Фото: ЕПА

Остани поврзан