• вторник, 16 јули 2024
МИА Најави - Свет

15 јуни 2024 

Биргенсток, Швајцарија - Почнува дводневната мировна конференција за Украина.

Братислава - Инаугурација на претседателот на Словачка, Петер Пелегрини.

Париз - Во Франција почнуваат дводневните синдикални демонстрации против екстремната десница.

Канбера - Кинескиот премиер Ли Џианг ја започнува посетата на Австралија, која ќе трае до 18 јуни.

Лондон - Годишната парада „Поздрав во боја“ по повод роденденот на британскиот крал Чарлс Трети.

Остани поврзан