• петок, 21 јуни 2024

Двојно убиство во скопско Стајковци, осомничениот е брат на едната жртва и е хоспитализиран

Двојно убиство во скопско Стајковци, осомничениот е брат на едната жртва и е хоспитализиран

Скопје, 14 мај 2024 (МИА) -  Двојно убиство се случило денеска во скопското село Стајковци, а осомничениот извршител со повреди е хоспитализиран,  потврди Министерството за внатрешни работи.  

Во СВР Скопје во 12:30 часот било пријавено дека во село Стајковци, на тераса и на скали во домот, со повреди на главата биле пронајдени В.К.(64) и неговата снаа С.К.(57).

Лекар од Итна медицинска помош на местото констатирал смрт кај жената С.К., додека В.К. со повреди бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде што починал во 14.00 часот.

Осомничен е  Љ.К.(67), брат на В.К., кој, како што информира МВР, имал здравствени проблеми. Тој  бил пронајден со убодни рани од полицајци од Полициската станица Гази Баба и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје.

Љ.К. е пренесен за укажување помош во Универзитетската клиника за хируршки болести „Свети Наум Охридски Скопје“.

Директорот на клиниката, д-р Љубен Арсенков, за МИА потврди дека е хоспитализиран пациент на околу 70 години со исеченици и површни повреди во предлот на левата страна на градниот кош и на главата.

МВР презема мерки за целосно расчистување на случајот. лв/хс/ 

Остани поврзан