• недела, 14 јули 2024
Шаленберг: Не треба да постојат дополнителни билатерални тешкотии во однос на ЕУ перспектива на Западен Балкан и очекувам Атина да го поддржи овој предлог

Шаленберг: Не треба да постојат дополнителни билатерални тешкотии во однос на ЕУ перспектива на Западен Балкан и очекувам Атина да го поддржи овој пре...

Атина, 3 јули 2024 (МИА) - Не треба да постојат дополнителни билатералн...

Мицотакис: Ги предупредуваме нашите северни соседи, не почнавте добро, престанете да правите сметка без крчмарот

Мицотакис: Ги предупредуваме нашите северни соседи, не почнавте добро, престанете да правите сметка без крчмарот

Атина, 26 јуни 2024 (МИА) – Порака и предупредување до Скопје и Тирана испрати грчкиот премиер Кирја...

Грчки дипломатски извори: Герапетритис на ГАК укажал на јасното толкување на Договорот од Преспа што важи за сите (ерга омнес)

Грчки дипломатски извори: Герапетритис на ГАК укажал на јасното толкување на Договорот од Преспа што важи за сите (ерга омнес)

Атина, 24 јуни 2024 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис во неговот...

Герапетритис ја повтори грчката поддршка за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Герапетритис ја повтори грчката поддршка за ЕУ перспективата на Западен Балкан

Атина, 21 јуни 2024 (МИА) – Патот на Западен Балкан е пат во една насока кон Европа и ние ќе продолж...

Средба Герапетритис-Фидан на маргините на Самитот на ПСЈИЕ во Скопје

Средба Герапетритис-Фидан на маргините на Самитот на ПСЈИЕ во Скопје

Атина, 14 јуни 2024 (МИА) – На маргините на Самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа (...

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот

Атина, 13 јуни 2024 (МИА) – Патот кон Европа ќе треба да продолжи и Грција ќе биде меѓу оние земји к...

Герапетритис утре во Скопје за министерскиот состанок и самитот во рамките на ПСЈИЕ

Герапетритис утре во Скопје за министерскиот состанок и самитот во рамките на ПСЈИЕ

Атина, 12 јуни 2024 (МИА) – Шефот на грчката дипломатија Јоргос Герапетритис, утре ќе учествува на С...

Грција избрана за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН за периодот 2025 - 2026 година

Грција избрана за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН за периодот 2025 - 2026 година

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Со поддршка од 182 држави, од вкупно 188 земји кои гласаа, Грција попладн...

Грчката кандидатура за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН во фокусот на средбата Герапетритис-Гутереш

Грчката кандидатура за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН во фокусот на средбата Герапетритис-Гутереш

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Попладнево во салата на Генералното собрание на Обединетите нации ќе се о...

Герапетритис во Њујорк за кандидатурата на Грција за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН

Герапетритис во Њујорк за кандидатурата на Грција за непостојана членка на Советот за безбедност на ОН

Атина, 4 јуни 2024 (МИА) – Во рамките на промоцијата на грчката кандидатура за непостојана членка на...

Герапетритис: Грција го поддржува меѓународното право и го почитува ратификуваниот меѓународен договор, истото го бараме и од Северна Македонија

Герапетритис: Грција го поддржува меѓународното право и го почитува ратификуваниот меѓународен договор, истото го бараме и од Северна Македонија

Атина, 2 јуни 2024 (МИА) – Основен принцип на меѓународното право е почитувањето на договорите. Грци...

Герапетритис во ЕУ ќе предложи формирање заедничка работна група за Блискиот исток

Герапетритис во ЕУ ќе предложи формирање заедничка работна група за Блискиот исток

Атина, 27 мај 2024 (МИА) – Формирање заедничка работна група со учество на министри од арапските зем...

Герапетритис: Договорот од Преспа не предвидува еднострано менување или поништување

Герапетритис: Договорот од Преспа не предвидува еднострано менување или поништување

Атина, 26 мај 2024 (МИА) – Договорот од Преспа ќе го почитуваме и ќе се грижиме за негово верно почи...

Герапетритис: Засега не постои намера за активирање на процедура за прекршување на Договорот од Преспа

Герапетритис: Засега не постои намера за активирање на процедура за прекршување на Договорот од Преспа

Атина, 20 мај 2024 (МИА) – Засега не постои никаква намера за активирањ...

Герапетритис: Договорот од Преспа не се менува и не се ревидира еднострано

Герапетритис: Договорот од Преспа не се менува и не се ревидира еднострано

Атина, 20 мај 2024 (МИА) – Договорот од Преспа е меѓународен ратификуван договор и не може да се мен...

Image

Остани поврзан