• четврток, 11 јули 2024

Судот во Париз ја поништи одлуката на француските републиканци за протерување на нивниот лидер Ерик Сиоти

Судот во Париз ја поништи одлуката на француските републиканци за протерување на нивниот лидер Ерик Сиоти

Париз, 14 јуни 2024 (МИА) - Судот во Париз денеска донесе одлука да ја поништи претходно објавената одлука на француските републиканци за протерување на нејзиниот лидер Ерик Чиоти, објавија британските медиуми, повикувајќи се на Сиоти.

-Судот ја суспендираше постапката за исклучување од Републиканската партија, затоа продолжувам да ги извршувам функциите како нејзин претседател, изјави Сиоти на социјалната мрежа „Х“, потврдувајќи ги претходните информации во француските медиуми.

Претходно во текот на неделата, Републиканската партија гласаше за исклучување на Сиоти, откако тој повика на коалиција со екстремно десничарското Национално собрание на Марин Ле Пен за претстојните избори. мс/

фото: МИА архива

Тагови

Остани поврзан