• сабота, 30 септември 2023

Припадници на турската заедница во Скопје ја прославуваат победата на турскиот претседател Ердоган

Припадници на турската заедница во Скопје ја прославуваат победата на турскиот претседател Ердоган

Скопје, 28 мај 2023 (МИА) - Припадници на турската заедница во земјава вечерва во Скопје ја прославуваат победата на актуелниот претседател на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, кој прогласи победа во вториот круг од претседателските избори. 

Организирани со возила и турски знамиња, припадниците на турската заедница во земјава се движеа низ централното градско подрачје.

ТРТ јави дека по преброени 97,9 отсто од гласовите Ердоган води со 52, 14 отсто, додека неговиот противкандидат од опозицијата Кемал Киличдароглу освоил 47,86 отсто. ев/бак/

Фото: МИА

 

 

 

Остани поврзан