• среда, 17 јули 2024

Продолжува периодот на многу топло време, температури до 40 степени

Продолжува периодот на многу топло време, температури до 40 степени

Скопје, 21 јуни 2024 (МИА) - Времето денеска ќе биде претежно сончево со мала локална облачност и многу топло со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 21, а максималната ќе достигне од 34 до 40 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала облачност и со слаб ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 40 степени.

Според прогнозите на синоптичарите, нашето подрачје и понатаму ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што времето ќе биде претежно сончево и натпросечно топло. Утринската температура наместа нема да се спушта под 20 степени, а максималната дневна насекаде ќе биде над 30, а наместа и 40 степени.

Недела попладне ќе има услови за локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. дма/бак/

Фото:МИА архива

Остани поврзан