• недела, 14 јули 2024

Атлетик Билбао оформи целосно баскиско финале за Купот на Шпанија

Гранада, 6 март 2020 (МИА) - Атлетик Билбао се квалификува во финалето на Купот на Шпанија, каде ќе се соочи со уште еден тим од Баскија - Реал Сосиедад. Екипата на Билбао го освои првиот домашен меч против Гранада со 1:0 и на реваншот во „Лос Карменес“ потрепери, пред да го обезбеди пласманот. По реми во првите 45 минути, домаќините од Гранада излегоа многу мотивирани по паузата. Во 48-та минута Дарвин Мачис центрираше во кривичното поле, каде Карлос Фернандез пресретна топка со глава за 1:0. Во 76. минута Мачис повторно влезе во ролја на асистент. Тој центрираше од корнер и од близу, топката во мрежата ја внесе Херман Санчез. Гранада беше за момент во финалето, но беа потребни само пет минути за да бидат разочарани од Јуриј Берчиче. Резултатот беше задржан до крај и така благодарение на правилото за гол на гостински терен, напред продолжи Атлетик Билбао.